Въвеждането на извънредно положение в България заради коронавируса бе гласувано днес единодушно в парламента. Предложението за това бе взето на късно заседание на кабинета в четвъртък преди полунощ, свикано от премиера Бойко Борисов с участието на Оперативния щаб.
До ситуацията се стигна, след като само за ден доказаните случаи на коронавирус у нас нараснаха с 16 и стигнаха до 23.
Извнредното положение ще бъде в сила до 13 април.
По време на разискванията в Народното събрание стана ясно, че предстои и актуализация на бюджета заради извънредните мерки, като се очаква поне 3 милиарда лева да е дефицитът.
Извърнредното положение ще позволи да се приемат временни закони, които да облекчат провеждането на обществени поръчки за доставка на предпазни средства и медицински апарати,
необходими за справяне с инфекцията от коронавирус.
Засега, като наситеност на случаите на заразяване, България заема средно положение в света. Но по думите на ген. Мутафчийски сме на прага на експоненциалното избухване на заразата у нас.
По думите на зам.-председателя на парламента и лидер на НФСБ Валери Симеонов, въвеждането на извънредно положение в страната е превантивна мярка, която цели да ограници коварния вирус в най-опасната му част - скоростта на неговото разпространение.
Той припомни, че групата на „Обединени патриоти" първа е предложила по летища и граници да се монтират термокамери.
Извънредното положение позволява приемането на временни закони, които ограничават част от правата на гражданите. Единствените неотменими права остават правото на живот и правото да не бъдеш подлаган на изтезания. Законодателната дейност в този случай е много по-бърза, но приетите специални закони важат само докато е в сила извънредното положение.
Обявяването на извънредно положение води и до мобилизация на резервистите на Българската армия, предвижда пък Законът за отбраната и въоръжените сили. Използването на армията за налагане на ограничения върху правата примерно в помощ на полицията ще бъде преценявано от Министерския съвет.