43 състезатели извървяха „Пътя на коня“ в Странджа

09 Септември 2016, Петък

Първият Ултра Крос Триатлон в историята на България излъчи своите победители

Автор: Десант

Успешно приключи първият ултра крос Триатлон в историята на България, който  се проведе на плаж „Перла“ край Приморско. В дисциплините  3-километрово плуване, 119 км планинско колоездене и 18 км бягане в пресечена местност се включиха 43 състезатели.
Всички „морски лъвове” преминаха водното трасе на плаж Перла в контролното време от 2:15.

След кратко подсилване ултра атлетите продължиха напред със своите велосипеди и извъртяха „Пътя на Коня” в Странджа планина с обща дистанция 119 км и над 2000 метра положителна денивелация.

В третата дисциплина – бягане в пресечена местност по пътя в резерват Ропотамо продължиха състезанието и финишираха 34 състезатели.

Победител при жените стана Христина Козарева-Лайкеб, която зае първото място с впечатляващия резултат от 09:07:21 сборно време. След нея се нареди Анелия Карагьозян с 10:14:30. Ася Мицева извоюва своето място на почетната стълбичка с 10:36:04, последвана от Альона Аскирина с време 12:07:21 и Мария Михнева с 12:23:35.

Интересен факт е, че Анелия е имала затруднения с плуването в началото на лятото, а Мария пристигна на регистрация 20 минути преди старта със здравословен проблем. Резултатът е пето място 12 часа по-късно.

При мъжете състезанието напомни, че сме потомци на войводите, които са бранели този свещен край. С почти олимпийско постижение Емил Стойнев разпори водата за 50 минути, следван плътно от Йордан Нечев и Юлия Михайлович.

За съжаление спукана гума възпрепятства Юлия да натрие носовете на голяма част от юнаците. Емил запази водачеството си през цялото състезание, като завърши вело-трасето за умопомрачителните 4:41:43. Макар с разлика от 40 минути, групата зад Емил беше оспорвана.

След прекосяването на базов лагер „Лъвско Сърце”, състезателите поеха по 18- километровата горска пътека из Ропотамо. Макар на състезание, те успяха да усетят тихата красота край Маслен нос, Беглик Таш и Лъвската глава.

Самият Емил Стойнев - най-добрият български триатлонист и шампион на състезанието с общо време от 7:11:13 за 139 км, споделя, че е спирал да се полюбува на удивителните гледки.

Йордан Нечев завърши втори с общо време от 8:11:52 секунди. След него колегата му от клуб Green Way Камен Тончев финишира за 8:21:52.

Изключително сърцатият Евгени Василев взе четвъртото място с време от 8:34:43, въпреки проблеми по трасето. Накрая на стълбичката застана Димитър Карабахчиев с общо време от 9:12:52.

Останалите 24 състезатели показаха, че носят лъвско сърце, преглътнаха болката, проляха кръв, пот и сълзи и преминаха успешно това, което мнозина нарекоха "Абсурд".

“Лъвско Сърце 2017“ започва подготовка за още повече ентусиасти, с дори още повече хъс и енергия. Община Приморско и прилежащите природни дадености показват огромен потенциал за спорт, близо до природата. Ще се възползваме!,  заявиха организаторите на ултра триатлона.