Интересът клати феса


Интересът клати феса
Таню войвода
13 Май 2015, Сряда


Преди 95 години
Как бързо се изменят нещата!


Автор: доц. Йордан Василев, д-р по история

През 1912 г. България е съюзник с Гърция срещу Турция. През 1913 г. османците извършват погром над българското население в Одринска Тракия. През Първата световна война България и Турция са съюзници.

Но идва 1920 г. На България е отнет излазът на Бяло море. Това става въпреки защитата на американския президент Уилсън, според когото Западна Тракия е неделима част от България. Той обаче е единствен на това мнение. Срещу него са премиерите на Франция и Англия, които защитават интересите на Гърция. По това време тя владее територии в Одринска Тракия и трябва да й се осигури сухоземна връзка с тях.

Англо-френските съюзници предлагат „соломоновско решение“. Спорната зона да се обяви за протекторат под управлението на Антантата, като през нея се осигури свободно преминаване на българите до егейските пристанища, а Гърция да я използва като сухопътна връзка с териториите в Одринска Тракия. За управител е назначен френският генерал Шарпи, който раполага с 8-хилядна войска, предимно колониална.

Но какъв е етническият състав на населението на Източна Егейска Тракия по това време. Преобладават българите – 260 хил., след тях са турците – 45 хил., гърците – 17 хил. и евреите – 9 хил. Дори ген. Шарпи се учудва как при такова разпределение на етносите в региона въобще може да се поставя въпроса на коя страна да принадлежи тази територия, защото явно тя трябва да бъде българска. Но той е само военен и няма право на мнение по въпроса – определяща е волята на политиците и най-вече на всесилния по това време Клемансо.

Той решава французите да напуснат Западна Тракия и да я предоставят на Гърция. Все пак, за да се зачете донякъде мнението на Уилсън, на българите е предложено да им се даде пустеща ивица (между Макри и Дедеагач) от 3000 кв. м – 3 км по брега и 1 км в дълбочина, на която да си построят пристанище, шосейна и железопътна връзка до него. Това се обсъжда от правителството на Стамболийски, но се оказва, че за целта са необходими 130 млн. златни франка, а хазната е празна.

Населението на Източна Егейска Тракия решава да вземе защитата на интересите си в свои ръце, като за тази цел използва наличните сили и възможности. На 25 май 1920 г. се създава Правителство на националната защита, в което влизат  българи и турци. Гърците са поканени да излъчат свой представител в него, но те отказват. Всички кметове в областта обявяват, че признават и подкрепят създаденото правителство.

Междувременно Гърция губи войната с Турция. Владенията й в Одринска Тракия са отнети от армията на Кемал Ататюрк и аргументът че трябва да има сухопътна връзка с тях отпада. Но Гърция решава на всяка цена да задържи територията до устието на Марица. В областта са настанени остатъците от разбитата от Ататюрк гръцка армия, преселници от Измир, Коня и други селища в Мала Азия, изпратени са военни части от Гърция. Правителството на националната защита е обявено за незаконно.

Започва насилствена смяна на кметовете и репресии срещу българското и турското население, значителна част от него е принудена да се изсели. За да дадат отпор на гръцките произволи, през 1922 г. са създава Българо-турска вътрешна революционна организация (БТВРО) с главен войвода Таню (Тане) Николов. Сформирани са 13 български и 7 турски чети, всяка една от които наброява между 60 и 140 души.

БТВРО установява връзки с българското правителство (Александър Стамболийски) и турското (Кемал Ататюрк), които подпомагат организацията с оръжие и беприпаси. Със своите дръзки действия четите вдъхват респект у създаващите се гръцки власти и те значително ограничават репресиите си срещу българското и турското население. Четниците започват да връщат прогонените кметове.

Това временно спира изселването на българи и турци от областта, защото у тях се връща вярата за правото им свободно да населяват тези земи и че има кой да ги защитава. Тази убеденост значително нараства, когато в края на 1922 г. от България идва сформираният от о. з. капитан Христов отряд, съставен от участници в Първата световна война, в който освен него са двама поручици, един подпоручик, един фелдфебел, шестима кандидат подофицери и редници, общо 135 души. Те са успели да вземат и една картечница.
За да не останат по-назад, в началото на 1923 г. турците също изпращат един добре въоръжен отряд, предвождан от офицер. Поставят се на разположение на Таню войвода, който насочва действията им.

През март 1923 г. се провеждат избори за кметове, като в тях имат право да участват и новите гръцки преселници. Въпреки че една част от българите и турците са се изселили, в 86 градове и села за кметове са избрани българи, в 31 – турци и само в 4 – гърци. Резултатите са изпратени до правителствата на България, Турция и Гърция, както и до Обществото на народите (ОН) и американския президент с искане за плебисцит за самоопределение, като областта бъде обявена за неутрална територия под управлението на ОН.

Тази идея е била близко до осъществяването й, но на 9 юни в България е извършен преврат. На власт идва Александър Цанков, който, за да преодолее външната изолация на България, жертва интересите на сънародниците ни в Западна Тракия, а и на страната като цяло. Така България се лишава от естествения си излаз на Бяло море.


Патриотичен календар

8 май 1876 г. — След разгрома на Априлското въстание Васил Петлешков е жестоко  измъчван, като е разпитван и горен между три огъня. Издъхва в покрайнините на Брацигово, на път за разпит в Пловдив 

9 май — Ден на Европа

10 май 1840 г. — Роден е Хаджи Димитър

11 май 1840 г. — Роден е Стефан Караджа

12 май 1876 г. — В Тетевенския Балкан от засада е убит един от водачите на Априлското въстание – Георги Бенковски 

14 май 1868 г. — Роден е генерал Владимир Вазов


В категории: История , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
playboy cosmopolit patriot s t
26.07.2015 16:44:24
0
0
interesa klati fesa moshe da se talkuva she politikata i targoviata sa svarsani zashtoto politikata i t5argoviata se pravjat da se pesheli .
kak moshe da se spesheli ot politikata dori i s minali istorii
balgarskite patrioti targovzi znajat she balgarskite teritorii sa bili zavladeni i okupirani bliso 500 godini ot osmanska turzia i se svarsvat s angaria nasilstveni poturshvania nasilstveni islamisazii kraven danak iszemvane na imoti zarobvania izselvania zatoshenia no ottogava sa minali 140 godini i
spomenite sa izbledneli no njakoi si istorii mogat da se istarguvat v polsa na
balgaria s pomoshta na balgarskite targovzi .zarska rusia se svrsva s osvoboshdenieto na balgaria ot turska okupazia zashtoto ako ne beshe rusko-turskata vojna balgaria shteshe da bade kato kurdistan bulgaristan
savetskia sajus naslednik na zarska rusia se svarsva s osvoboshdenie na balgaria ot fashistki pravitelstva sled tova okupazia i vladeene na balgaria
s pomoshta na tehnite prosavetski komunistisheski slugi i albanisazia ,kitajsazia sovietisazia i ziganisazia naj novoto vreme sled promenite 1989 godina se svarsvat sas svoboda na patuvane na slovoto na platenia seks
i drugi svobodi i obednjavane na naselenieto ,propadnali nadeshdi za ikonomisheski vashod spad na rashdaemosta, nad 2 miliona emigranti
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки