Щраусовъдната ферма


Щраусовъдната ферма
27 Май 2014, Вторник


Щраусите са най-големите птици на Земята. В последните години все повече внимание обаче те привличат не като екзотични животни, а като обект за развъждане в личното стопанство.

Автор: Дина Харизанова

Не е за чудене – те дават много ценни продукти: месо, кожа, яйца, пера.
Щраусовото месо е диетично, почти без холестерин и с високо съдържание на белтъчини и микроелементи като манган, фосфор и калий. От една птица се добива средно по 35-36 кг месо. Една женска пък снася на сезон от 30 до 60 яйца със средно тегло от 1,5 кг. От един щраус се получава 1,5 кв. м кожа. Перата се използват за карнавални костюми и сувенири. Дори и миглите влизат в употреба – от тях се правят чудесни четки за рисуване, а твърдите нокти на пернатото се използват като абразивен материал при шлифоването на диаманти.

Плюс всичко останало, щраусовите ферми са подходящ обект и за развитие на агротуризъм.
Най-скъпата инвестиция при създаването им е да се намерят яйца и тяхната инкубация. Едно щраусово яйце на световния пазар върви по 75-125 долара. На тази цена може да се намерят и новоизлюпени щраусчета на по един ден.

По-скъпо излиза бъдещият щраусовъд да си закупи възрастни вече птици. Една двойка струва от 2 до 4 хиляди долара.
По данни от анализите на стопанската дейност на европейски и американски щраусовъдни ферми най-голям доход носи продажбата на млади птици на възраст от 1 до 6 месеца, предназначени за клане.

За създаването на фермата най-общо е нужно да се построят необходимите помещения и навеси; да се благоустрои територията, където ще се отглеждат животните; да се осъществи снабдяване с щрауси или яйца и инкубатор; да се закупи съответното оборудване за отоплителните системи и то да се монтира; да се осигурят фуражи и т. н.
За развъждане в частните стопанства се използват най-често черните африкански щрауси. Те лесно се адаптират към новите условия. В пустинята издържат до + 55 градуса, но както показва опитът от отглеждането им във ферми в Европа, „африканците” се чувстват добре и само при 10-15 градуса над нулата.
По принцип щраусът е тревоядно животно. В естествени условия самката достига полова зрялост на 3 години, а самецът – на 4.

Съществуват няколко основни метода за развъждане на щрауси – интензивен, екстензивен и полуинтензивен. При интензивния птиците се държат в условия, при които начинът им на живот напълно зависи от работниците във фермата. При екстензивния метод щраусите се развиват в условия, максимално близки до естествените. На практика неговата същност е те да се отглеждат на пасища, стига да има възможност за това. Но в горещините трябва териториите са да с постоянно водоснабдяване, тъй като тези пернати много обичат да си взимат душ, когато им е топло. Третият метод предполага съчетаване на другите два варианта.

За начинаещите фермери е препоръчително да започнат производството с една двойка мъжки и женски щрауси. При отглеждането им на първо място е важно стопанинът да се погрижи да компенсира климатичните условия, тъй като основна опасност за големите птици не е толкова студът, колкото дъждовете и високата влажност. За целта трябва да се направят навеси и постройки с хранилки, където щраусите ще може да се крият, когато има валежи.

През зимата те трябва да се вържат в специално оборудвани пилчарници, изградени от дърво, тухли или бетонни блокчета. За всяка птица следва да се осигури по 10 кв. м площ. От главата й до тавана трябва да се остави не по-малко от 1 метър разстояние, тъй като ако той е по-нисък, животните може да си наранят главите. В периода на гнездене всяко семейство щрауси е нужно да се намира в отделна секция на пилчарника.
Помещението трябва да е сухо, светло, с добро осветление и прозорци с обща площ не по-малко от 1 кв. м на 10 кв. м. Към него се огражда и дворче на открито.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки