Герберите са едни от най-често продаваните рязани цветове в цветарските магазини. Но в последно време, с нарастване популярността на партия ГЕРБ, масово започнаха
Автор: Дина Харизанова
да се продават и засадени в саксии екземпляри. Въпреки че герберът е предимно оранжерийно цвете, напълно е възможно той да се отглежда и като саксийно растение и да се наслаждаваме на изумителните му маргаритки с богата палитра от цветове и нюанси. Всъщност едва ли има друго цвете, което демонстрира такова разнообразие от всевъзможни разцветки – бяла, розова, жълта, оранжева, червена, малинова... Как може да отгледаме в дома си това красиво южноафриканско цвете?
Герберът има нужда от много светлина. Цъфти пищно и обилно само през лятото, докато през зимата често съцветията му се деформират и губят декоративната си стойност. Той обича и много топлина. Температурата на почвата, в която е засят, трябва да бъде 22 – 26 °С, за да се развива нормално. Саксиите не трябва да престояват през зимата при температура, по-ниска от 5-8 °С. Дръжте ги на най-светлото място в дома си. Ако ги осветявате допълнително, ще зацъфтят повторно от края на октомври до март, но през есенно-зимния период по принцип на растенията ще е нужен покой.
В периода на интензивно вегетационно развитие и по време на цъфтежа от май до септември растенията се поливат по-често, като се внимава водата да не е прекалено хладка. През зимата поливките се намаляват до минимум. При всички случаи трябва да се внимава да не се задържа вода в саксията. Почвеният субстракт трябва да бъде лек и да се състои от равни части торф, листовка и по-едър пясък. При пресаждането кореновата шийка се оставя над земята, иначе растението може да загние или в най-добрия случай няма да зацъфти.
Герберите може да се отглеждат като саксийни растения в продължение на много години. Обикновено се размножават със семена, но вегетативният начин е по-подходящ, ако имате старо растение. Тези цветя не се самоопрашват, тъй като репродуктивните им органи не съзряват едновремено, така че, за да получите жизнеспособни семена, ви е нужно изкуствено опрашване. По-добре си купете пакетче със семена от градинските центрове.
Те се засаждат от есента до пролетта в лека почва на дълбочина 0,2 — 0,3 см, т.е. много плитко. Поникват след 7-8 дена. След 15-18 дена се появява и първото истинско листо и тогава може да се пикира в малки саксийки, но най-добре е да се изчака до израстването на 4-5 листа. За получаването на разсад най-подходяща е температура от 18-20 °С. И тук трябва да се следи кореновата шийка да е малко над нивото на почвата. Отгледаните от семена гербери започват да цъфтят масово след 10-11 месеца от засяването си.
Вегетативното размножаване е по-перспективно. За резници изрежете част от стъблото с едно листо, като дезинфекцирате отрезите. Вкореняват се в почва с температура 20-25 °С и понякога се налага тя да се затопля допълнително. По този начин обикновено се размножават през лятото – от май до юни. Дву- и тригодишните цветни храстчета може да се разделят, като на всяко новополучено растение се оставят по 2-3 листа, а корените се подрязват до 10-15 см дължина.
Култовото цвете, освен че внася ярък флорарен ефект в интериора, изчиства и въздуха в помещенията, в които се отглежда, от прах и вредни вещества като бензол и трихлоретилен.