Герберите растат и в саксия


Герберите растат и в саксия
20 Май 2014, Вторник


Герберите са едни от най-често продаваните рязани цветове в цветарските магазини. Но в последно време, с нарастване популярността на партия ГЕРБ, масово започнаха

Автор: Дина Харизанова

да се продават и засадени в саксии екземпляри. Въпреки че герберът е предимно оранжерийно цвете, напълно е възможно той да се отглежда и като саксийно растение и да се наслаждаваме на изумителните му маргаритки с богата палитра от цветове и нюанси. Всъщност едва ли има друго цвете, което демонстрира такова разнообразие от всевъзможни разцветки – бяла, розова, жълта, оранжева, червена, малинова... Как може да отгледаме в дома си това красиво южноафриканско цвете?

Герберът има нужда от много светлина. Цъфти пищно и обилно само през лятото, докато през зимата често съцветията му се деформират и губят декоративната си стойност. Той обича и много топлина. Температурата на почвата, в която е засят, трябва да бъде 22 – 26 °С, за да се развива нормално. Саксиите не трябва да престояват през зимата при температура, по-ниска от 5-8 °С. Дръжте ги на най-светлото място в дома си. Ако ги осветявате допълнително, ще зацъфтят повторно от края на октомври до март, но през есенно-зимния период по принцип на растенията ще е нужен покой.

В периода на интензивно вегетационно развитие и по време на цъфтежа от май до септември растенията се поливат по-често, като се внимава водата да не е прекалено хладка. През зимата поливките се намаляват до минимум. При всички случаи трябва да се внимава да не се задържа вода в саксията. Почвеният субстракт трябва да бъде лек и да се състои от равни части торф, листовка и по-едър пясък. При пресаждането кореновата шийка се оставя над земята, иначе растението може да загние или в най-добрия случай няма да зацъфти.

Герберите може да се отглеждат като саксийни растения в продължение на много години. Обикновено се размножават със семена, но вегетативният начин е по-подходящ, ако имате старо растение. Тези цветя не се самоопрашват, тъй като репродуктивните им органи не съзряват едновремено, така че, за да получите жизнеспособни семена, ви е нужно изкуствено опрашване. По-добре си купете пакетче със семена от градинските центрове.

Те се засаждат от есента до пролетта в лека почва на дълбочина 0,2 — 0,3 см, т.е. много плитко. Поникват след 7-8 дена. След 15-18 дена се появява и първото истинско листо и тогава може да се пикира в малки саксийки, но най-добре е да се изчака до израстването на 4-5 листа. За получаването на разсад най-подходяща е температура от 18-20 °С. И тук трябва да се следи кореновата шийка да е малко над нивото на почвата. Отгледаните от семена гербери започват да цъфтят масово след 10-11 месеца от засяването си.

Вегетативното размножаване е по-перспективно. За резници изрежете част от стъблото с едно листо, като дезинфекцирате отрезите. Вкореняват се в почва с температура 20-25 °С и понякога се налага тя да се затопля допълнително. По този начин обикновено се размножават през лятото – от май до юни. Дву- и тригодишните цветни храстчета може да се разделят, като на всяко новополучено растение се оставят по 2-3 листа, а корените се подрязват до 10-15 см дължина.

Култовото цвете, освен че внася ярък флорарен ефект в интериора, изчиства и въздуха в помещенията, в които се отглежда, от прах и вредни вещества като бензол и трихлоретилен.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки