Такси и данъци върху имоти


Такси и данъци върху имоти
15 Август 2013, Четвъртък


Преди време  бях собственик на сграда в жк  „Меден рудник” с обща площ 180 кв. м и търговска площ 50 кв. м, която се намираше върху общинска земя.


Автор: Христиан Митев юрисконсулт

Редовно си плащах задълженията, макар и понякога разсрочено. Половината от сградата ползвах като кафене и плащах патент и наем за земята към Приморски район, плюс 390 лв. такса смет, плюс данък сгради. Но през 2012 г. таксата за наем на земя скочи, токът също и продадох сградата.

С купувача се разбрахме, че на 1 ноември 2012 г. ще стане собственик. Той отишъл в канцеларията на „Общински имоти” в кметството и там му казали, че трябва да заплати от месец юли 2012 г. до ноември и декември новите такси наем земя плюс ежемесечно да внася 100 лв. такси смет и данък сгради. Аз му казах, че не трябва да се заплащат тези такси, тъй като съгласно моята декларация аз отдавна плащам ежегодно тези такси в общ размер от 390 лв. годишно плюс патенти и че трябва да заплати само актуализирания наем.

Но съобразно това, което са му казали общинарите в кметството на „Меден рудник”, се разбрахме така: аз внесох 200 лв. за тези такси плюс 1 400 лв. за такса земя и той също внесе същата сума и на 1 ноември 2012 г. човекът стана собственик на въпросната сграда.
Де факто аз внесох 200 лв. в Общинска банка такса смет и данък сгради и той 200 лв. Но  сега от Приморски район ме викат да платя пак по моята декларация още 390 лв.
Как става така, че досега аз съм плащал по 390 лв. годишно, а сега новият собственик на моя имот в бъдеще за година ще трябва да внася по 1 200 лв. годишно местни данък и такса плюс наем за земята?

Георги Митев,
Бургас


Въпреки неясното ви изложение, ще се опитаме да ви отговорим.
Уредбата на данъка върху недвижимите имоти и таксата за битови отпадъци се съдържа в Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). В Глава втора „Местни данъци“, в Раздел І е уреден данъкът върху недвижимите имоти (чл. 10 – чл. 28).

С данък върху недвижимите имоти се облагат разположените на територията на страната сгради и поземлени имоти в строителните граници на населените места и селищните образувания, както и поземлените имоти извън тях, които според подробен устройствен план имат предназначението по чл. 8, т. 1 от Закона за устройство на територията и след промяна на предназначението на земята, когато това се изисква по реда на специален закон.

Данъчно задължени лица са собствениците на облагаеми с данък недвижими имоти.
Собственикът на сграда, построена върху общински поземлен имот, е данъчно задължен и за този имот или съответната част от него, върху която е разположена сградата. Следователно вие сте били длъжен да заплащате не само данък върху недвижимите имоти, както за сградата, така и за земята, върху която тя е построена, независимо че тя е общинска собственост.

При прехвърляне на имота (както е във вашия случай) приобретателят дължи данъка от началото на месеца, следващ месеца, през който е настъпила промяната в собствеността или ползването, освен ако данъкът е платен от прехвърлителя.
Данъкът се определя върху данъчната оценка на недвижимите имоти към 1 януари на годината, за която се дължи.

Данъчната оценка на недвижимите имоти на гражданите се определя от служител на общинската администрация по норми в зависимост от вида на имота, местонахождението, площта, конструкцията и овехтяването и се съобщава на данъчно задължените лица.
Данъкът върху недвижимите имоти се плаща на две равни вноски в следните срокове: от 1 март до 30 юни и до 30 октомври на годината, за която е дължим.
На предплатилите от 1 март до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.
При прехвърляне на недвижим имот дължимият до прехвърлянето данък, включително за месеца на прехвърлянето, се заплаща от прехвърлителя преди прехвърлянето.
Таксата за битови отпадъци е уредена в Раздел І на Глава трета от ЗМДТ „Местни такси“ (чл. 62 – чл. 71).

Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места.
Таксата се заплаща от лицата, данъчнозадължени да заплащат данък върху недвижимите имоти.
Таксата се определя в годишен размер за всяко населено място с решение на общинския съвет въз основа на одобрена план-сметка за всяка дейност, включваща необходимите разходи за:

1. осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;
2. събиране, включително разделно, на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за третирането им;
3. проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по Закона за управление на отпадъците;
4. почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

 Размерът на таксата се определя в левове според количеството на битовите отпадъци.
Когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци, размерът на таксата се определя в левове на ползвател или пропорционално върху основа, определена от Общинския съвет в община Бургас промил от данъчната оценка на недвижимия имот.

Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат


В категории: Горещи новини , Кантора Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки