Обществена тайна е, че много еднолични търговци са притиснати чрез високи наеми, данъци, такси, патенти и други рекетиращи условия
Автор: Християн Митев юрисконсулт
от администрацията на бургаския кмет Димитър Николов. Много магазинчета, кафенета и други дребни търговци затвориха и прекратиха търговската си дейност. Един от тях съм и аз.
Спрях дейността си чрез подадено от мен заявление в НАП. Сега трябва да подам и друго заявление в НАП за откриване на производство по несъстоятелност. Как да го формулирам и какво още трябва да представя ? Как се процедира, след като се подаде заявление в НАП?
Иван Стаматов,
Бургас
Откриването на производство по несъстоятелност е уредено в Глава 39 на Търговския закон (чл. 625 – чл. 634).
Производството по несъстоятелност се открива по подадена до съда писмена молба от длъжника или от кредитор на длъжника по търговска сделка, както и от Националната агенция за приходите за публичноправно задължение към държавата или общините, свързано с търговската дейност на длъжника или задължение по частно държавно вземане.
Длъжник, който стане неплатежоспособен, е длъжен в 30-дневен срок да поиска откриване на производство по несъстоятелност. Молбата се подава от длъжника или негов представител. В този случай се изисква изрично пълномощно.
При неизпълнение на задължението за заявяване длъжникът отговаря пред кредиторите за вредите, причинени от забавата.
Към молбата си длъжникът прилага:
1. препис от последния заверен от регистриран одитор годишен финансов отчет и баланс към датата на подаване на молбата, ако законът задължава търговецът да ги съставя;
2. опис и оценка на активите и пасивите към датата на подаване на молбата;
3. списък на кредиторите с посочване на адресите, вида, размера и обезпеченията на вземанията им;
4. опис на личното имущество и имуществото съпружеска имуществена общност - за едноличния търговец.
Към молбата си длъжникът задължително прилага доказателство за това, че е уведомил НАП. Това доказателство към внесената в съда молба е условие за разглеждането й и за образуване на делото по несъстоятелност.
С молбата си длъжникът или кредиторът може да предложи и план за оздравяване, както и да посочи лице, отговарящо на изискванията за синдик, което съдът назначава за временен синдик, ако бъде открито производство по несъстоятелност. Молба за откриване на производство по несъстоятелност, подадена от длъжник, се разглежда от съда незабавно в закрито заседание. Молбата се обявява в Търговския регистър в деня на подаването или най-късно на следващия работен ден.
Съдът образува делото в деня на подаването на молбата и обявява делото за решаване най-късно в тримесечен срок от образуването му.
Преди да постанови решението си по молбата за откриване на производство по несъстоятелност, ако това се налага за запазване имуществото на длъжника, по искане на кредитор или служебно съдът по несъстоятелността може:
1. да назначи предварително временен синдик;
2. да допусне обезпечение чрез налагане на запор, възбрана или други обезпечителни мерки ;
3. да постанови спиране на изпълнителните дела срещу имуществото на длъжника, с изключение на изпълнителните дела, образувани по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
4. да допусне предписаните от закона мерки, които обезпечават наличното имущество на длъжника;
5. да разпореди запечатване на помещения, оборудване, превозни средства и други, в които се съхраняват вещи на длъжника. Не се запечатват обитаеми жилища и помещения, необходими за продължаване дейността на длъжника или за съхраняване на подлежащи на бързо разваляне вещи.
Наложените обезпечителнимерки ползват всички кредитори на несъстоятелността.
Съдът може да отмени наложените обезпечителни мерки, ако тяхното продължаване не е наложително с оглед на постигане целите на обезпечаването. Определението за постановяване на мерките се съобщава на лицето, по отношение на което са наложени, и на лицето, което е поискало налагането им. Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаване на съобщението. Определението за постановяване на мерките подлежи на незабавно изпълнение. Обжалването не спира изпълнението му.
Обезпечителните мерки се смятат за отменени, когато с влязло в сила решение молбата за откриване на производството по несъстоятелност бъде отхвърлена. Наложените обезпечителни мерки имат действие до датата на решението за откриване на производството по несъстоятелност. От тази дата действието им се заменя с действието на решението за откриване на производството по несъстоятелност. Съдът може да постанови нови обезпечителни мерки, както и да продължи действието на наложените мерки.
Когато наличното имущество на длъжника не е достатъчно за покриване на началните разноски, съдът определя сумата, която трябва да бъде предплатена в даден от него срок от длъжника, съответно от ликвидатора или от кредитор на длъжника по търговска сделка, както и от Националната агенция за приходите или от друг кредитор, за да бъде открито производство по несъстоятелност. Определението на съда не подлежи на обжалване и на принудително изпълнение, но в него се указва, че ако сумата не бъде предплатена в срок, производството ще бъде прекратено. Началните разноски се определят от съда в зависимост от текущото възнаграждение на временния синдик и очакваните разноски по несъстоятелността.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат