Имаме документи за дялове от имуществото на бившето ТКЗС. Част от собствениците на дялове са си ги продали, а други не.
Тези, които ги изкупуваха, сега вече не искат нашите дялове, но използват имуществото на ТКЗС. В този случай можем ли да търсим по съдебен ред наем за дяловете си ?
Михал Миладинов, Рила
Информацията, която предоставяте е оскъдна, но все пак ще се постараем да дадем отговор на поставения въпрос.
Според редакцията на чл. 27 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) собствениците на земи, включени в трудовокооперативни земеделски стопанства и държавни земеделски стопанства, членовете на трудовокооперативни земеделски стопанства или на други образувани въз основа на тях селскостопански организации, както и лицата в трудовоправни отношения с тях, имат право на дялове от имуществото на посочените организации.
Размерът на дяловете се определя въз основа на приноса им при придобиването му - внесена земя, трайни насаждения, трудов стаж и неизплатени инвентарни вноски. Разпределението им се извършва при условия и по ред, посочени в правилника за прилагането на ЗСПЗЗ, при равно съотношение между внесената земя и трудов стаж след приспадане на неизплатените инвентарни вноски. Ако правоимащото лице не е внесло земя и основни средства, трудовото му участие се взема предвид, когато не е по-малко от 5 години.
Членовете на кооперативните земеделски стопанства имат право да получат своя дял при прекратяване на членството си.
Право на дял имат и лицата и техните наследници, които са прекратили членството си преди влизането на закона в сила.
Когато няколко лица са поискали предоставяне на определена вещ, свързана със земеделското производство, срещу дялове в имуществото на ТКЗС, предимство имат тези, които произвеждат земеделска продукция или извършват производствени услуги във връзка с това, а ако няколко лица отговарят на това изискване - тези, чиито дялове покриват по-голяма част от стойността на исканата вещ.
Лицата, които са придобили собствеността върху сгради и съоръжения от имуществото на ТКЗС, могат да ползват възмездно от деня на придобиване на сградите и незастроената част от земята около тях в нормативно определените размери в срок 1 година от влизане в сила на плана за земеразделяне. Размерът на наема се определя от областния управител. Те могат да придобият собствеността върху нея и върху застроената част чрез:
1.плащане с разсрочване за 3 години на равни годишни вноски и индексация на дължимата сума с 20 на сто от размера на годишната инфлация;
2.внасяне на равностойна земя в държавния поземлен фонд. Ако лицето е юридическо, внасянето може да стане от негови членове по съответния ред.
Лицата, внесли дял в кооперация, при напускане на кооперацията имат право да получат дял от имуществото на ТКЗС в размер, съответстващ на дяловете им.
С оглед изложеното и поради малкото информация съдържаща се във въпроса ви препоръчваме преди да претендирате по съдебен ред каквото и да е относно дяловете си от бивше ТКЗС да се обърнете към адвокат.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат