Сигнализирайте прокуратурата и полицията, дори да са минали години от извършване на деянието
Автор: Християн Митев
През 1994 г. със съпруга ми закупихме апартамент в Ловеч. След като останах вдовица, поисках да дам жилището на дъщеря ми, но се оказа, че този апартамент не фигурира никъде в кадастралната карта на Ловеч.
Как тогава това жилище има нотариален акт и как е извършена покупко-продажба, след като не е регистрирано никъде. Ние платихме 500 лв. на специалист от кадастъра да ни изготви скица, сега обаче от там ни казват, че трябва да минем при всички собственици, да им дадем по 5 лв. на човек и да се подпишат, че са съгласни.
Какъв е начинът апартаментът ми да бъде нанесен в кадастралната карта на града.
Дафина Димитрова, Ловеч
Продължаваме темата, започната в миналия брой, относно процедурата за изменение на кадастралната карта за нанасяне на имот във връзка с въпроса на нашата читателка.
В предишния брой вече писахме, че производството по изменение на кадастралната карта или план и кадастрален регистър започва с подаване на заявление (с приложените към него документи) от заинтересуваното лице до началника на Службата по геодезия, картография и кадастър (СГКК) или до кмета на общината (района) по местонахождение на имота (чл. 58, ал. 1, т. 1 от Наредба № 3 от 28 април 2005 г.).
Задължително е в този случай участието на заинтересуваните лица, а именно собствениците и носителите на други вещни права върху недвижими имоти, чиито права се засягат от изменението. За целта административният орган следва да издири заинтересуваните лица и да ги конституира като страни в производството. За да квалифицираме едно лице като заинтересувано, засягането на правата му трябва да е пряко и непосредствено, а не само да се създава вероятност за засягане или ограничаването им. Пряко и непосредствено е това засягане, при което е налице частично застъпване или покриване на имота със съседните имоти.
Когато изменението не засяга правата на собственост или ограничени вещни права върху съседните имоти, за които границите и площта остават непроменени, носителите на тези права не следва да бъдат конституирани като страни в административното производство и да подписват констативния акт.
Непълнотите и грешките в кадастралната карта или план и кадастралните регистри се установяват на самото място от СГКК (чл. 53, ал. 3 ЗКИР, чл. 62, ал. 2 от Наредба № 3 от 28 април 2005 г.). При необходимост длъжностни лица от СГКК извършват геодезически измервания на границите на имотите. Съставя се скица проект за отстраняване на непълноти и грешки в кадастралната карта и кадастралните регистри, която следва да съдържа скицата на имота и линията, указваща поправеното местоположение на границата на поземления имот или очертанието на сградата или допълнените граница или сграда и идентификаторите им.
Скицата проект за отстраняване на непълноти или грешки е неразделна част от Акта за установяване на непълноти и грешки (чл. 59, ал. 1, т. 6, чл. 62, ал. 3, § 5, ал. 6, т. 6 ПЗР на Наредба № 3 от 28 април 2005 г.). Актът се подписва от съставителя, заявителя и всички пряко заинтересувани лица на мястото на имота, непосредствено след огледа, с цел правилното ориентиране на лицата относно нанасяните граници. Задължителен реквизит на акта е мястото на съставянето, за което пряко заинтересуваните лица предварително са уведомени и където следва да се явят в посочения ден и час за подписването му. Място на съставянето е местонахождението на имота, за който се иска изменението, като целта е заинтересуваните лица да получат непосредствена представа и да направят своевременна преценка за исканото изменение и за евентуалното изменение на фактическото положение на имота.
Този акт не подлежи на самостоятелен съдебен контрол, а съставлява междинен акт, съпътстващ процедурата по издаване на крайния административен акт - заповедта, която подлежи на обжалване. Неспазването на изискването да се състави акт за непълноти и грешки е достатъчно основание за отмяна на издадената заповед.
Актът за установяване на непълноти и грешки трябва да бъде изрично подписан, защото така се удостоверява липсата на спор за граници или площ. При подписването му длъжностното лице следва да укаже на заинтересуваните лица, че с подписа си удостоверяват не само че са запознати със съдържанието на акта, но и че са съгласни със скицата проект, неразделна част от акт.
При липса на съгласие е налице спор за материално право, като в този случай непълнотите, съответно грешките, подлежат на отстраняване едва след решаването на спора по съдебен ред, в рамките на исково производство.
Наличието на съгласие от заинтересуваните лица, удостоверено с подпис върху надлежен акт, е задължително условие за приключването на административното производство с положителен административен акт. С подписването на акта за непълноти и грешки заинтересуваните лица изразяват изрично съгласието си с изменението на кадастралния план.
Производството завършва с издаването на заповед за изменение на кадастралната карта или кадастралния план.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат
Здравейте,
И аз търся изясняване на подобен случай. Закупих през 2001 г. къща с малък двор. Имам нотариален акт, в който е описано всичко - парцела, къщата с квадратура, етажност и т.н. Сега се оказва, че в кадастъра къщата не е нанесена.
Въпросът ми е достатъчен ли е нотариалния акт за извършване на заснемане от геодезисти и отразяване на къщата в кадастъра.
Благодаря ви предварително.