Свикване на Общото събрание


Свикване на Общото събрание
31 Януари 2013, Четвъртък


Продължаваме да ви запознаваме с уредбата на управлението на етажната собственост. 



Съгласно чл. 12 от Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) Общото събрание се свиква най-малко един път годишно от:
1. Управителния съвет (управителя);
2. Контролния съвет (контрольора).

Общото събрание може да се свика и по писмено искане на собственици, които имат най-малко 20 на сто идеални части от общите части на сградата.
Искането се отправя до Управителния съвет (управителя), който е длъжен да свика Общото събрание в 10-дневен срок от получаването му.
Когато в този срок управителният съвет (управителят) не свика Общото събрание, то се свиква от собствениците, които имат най-малко 20 на сто идеални части от общите части на сградата.

Общо събрание може да бъде свикано от всеки собственик или ползвател в неотложни случаи или когато е изминала повече от една година от последното му провеждане.
При нововъзникнала етажна собственост първото общо събрание се свиква в 6-месечен срок от възникването й от собственици на самостоятелни обекти, които имат най-малко 20 на сто идеални части от общите части. Когато Общото събрание не е свикано в този срок, то може да се свика от всеки собственик или ползвател.

Реда за свикване е уреден в чл. 13 от ЗУЕС. Общото събрание се свиква чрез покана, подписана от лицата, които свикват Общото събрание, която се поставя на видно и общодостъпно място на входа на сградата не по-късно от 7 дни преди датата на събранието, а в неотложни случаи - не по-късно от 24 часа. Датата и часът задължително се отбелязват върху поканата от лицата, които свикват Общото събрание, за което се съставя протокол.

Собственик или ползвател, който не ползва самостоятелния си обект или ще отсъства повече от един месец, уведомява писмено управителя или председателя на управителния съвет, като посочи електронна поща и адрес, на които да му бъдат изпращани покани за свикване на Общо събрание, както и телефонен номер. В този случай съобщаването за провеждане на общо събрание може да се извърши чрез устно уведомяване за съдържанието на поканата, което се удостоверява с подпис на лицата, които свикват Общото събрание, или чрез изпращане на поканата на адрес, включително чрез електронна поща, ако такива са посочени.

Когато не е посочена електронна поща или адрес, на които да се изпращат покани за свикване на Общо събрание, както и телефонен номер, лицето, което не ползва самостоятелния си обект или ще отсъства повече от един месец се смята за уведомено за свикване на Общото събрание по общия ред.

В поканата се посочват дневният ред на Общото събрание, датата, часът и мястото на провеждането му.
Освен при неотложни случаи, Общото събрание не може да се свиква във:
1. Дни, обявени за официални празници;
2. Дни, обявени от Министерския съвет за почивни.


В категории: Горещи новини , Кантора Десант

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
правешка лакавица
30.05.2014 14:05:36
0
0
Представете си, че няколко от собствениците на етажна собственост не дават по никакъв начин процентно изразеното си дялово участие в Общите части в сградата в режим на ет. собственост. Откъде да ги вземем за да свикаме Общо събрание, на което да вземем решения във връзка с ремонтите в същата сграда. Решения въз основа на взети решения със 67% от всички собственици за ремонти, обновяване и реконструкция?
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки