В рамките на всяка учебна година градоначалниците имат право да отменят със своя заповед учебни занятия за 3 учебни дни
Автор: Дина Харизанова
Кметове на населени места у нас масово обявяват 30 април за неучебен ден за учениците.
Това например сториха градоначалниците на Габрово, Плевен, Ивайловград, в общините Хасково и Димитровград.
Официално почивните дни за великденските празници са общо 4 - от петък, 26 април, до понеделник, 29 април, включително. След това се работи на 30 април, а на следващия ден - 1 май, който се чества като Ден на труда и на международната работническа солидарност, отново се почива.
Кметовете обаче, на основание чл. 44, ал. 2, във връзка с ал. 1, т. 1 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и чл. 105, ал. 3 от Закона за предучилищното и училищното образование, имат право в рамките на всяка учебна година да отменят със своя заповед учебни занятия за 3 учебни дни.
Апропо, в северната ни съседка - Румъния, директно обявиха 30 април за неработен и неучебен в цялата страна, като така почивката на комшиите се заформя да е общо 6 дни.