Отвърлиха предложението връх Шипка да си върне името Свети Никола


Отвърлиха предложението връх Шипка да си върне името Свети Никола
17 Февруари 2020, Понеделник


Според Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места са необходими широки и публични дебати по темата

Автор: Десант

Няма да преименуват връх Шипка на Свети Никола, което в действителност е историческата и географски коректно.

Това стана ясно от годишният доклад на Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места. Тя е заседавала веднъж през октомври 2019 г., като е разгледала 10 преписки с искане за преименуване.

Комисията дискутира за втори път темата за възстановяване името на старопланинския връх Свети Никола. Тя е разгледала и обсъдила допълнителни материали и изложени позиции, както в подкрепа на преименуването на връх Шипка, така и представени аргументи против неговата смяна.

Решението й е да не ревизира своето решение от юни 2018 г., т.е. внесените предложения за промяна името на връх Шипка да не бъдат подкрепени.

В тази връзка тя продължава да поддържа становището си, че са необходими широки и публични дебати по темата.

Припомняме, че в  „Десант" неведнъж сме повдигали темата, представяйки безспорни доказателства, че в монета съществуват два върха, носещи името Шипка, и че този, на който е издигнат Паметникът на свободата, всъщност е Свети Никола.

Къде всъщност се намира истинският връх Шипка

На същото си заседание в края на миналата година Комисията е отхвърлила и предложението за преименуване на град Сопот на Вазовград.


В категории: Новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
Anonymous
10.02.2024 17:13:56
0
0
Дългогодишен член на Комисията по наименуване е Б.Биолчев, на когото приживе е наречен връх в Антарктика в противоречие с българското законодателство. Човекът бил ректор, спонсор, хабилитирано лице с титли, изглежда е решил, че е над закона и може и да не зачита българските традиции в наименуването и гласувал против. Друг дългогодишен член на същата комисия е Евгения Калинова Яйджиева, която заедно с Искра Баева (бивш член на БКП) са автори на проблемните учебници по история и цивилизации, същите които трябваше да се пренаписват заради премълчаване на ключови факти и събития от българската история в периода 1944-1989 г. Там пък изобщо няма какво да говорим. Та имало ли е изобщо съмнения за това какво ще реши тази Комисия???
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки