Партидата е насочена към унищожаване и не е успяла да стигне до пазара у нас
Автор: Дина Харизанова
Заразено със салмонела охладено птичо месо отново е засечено в България. Салмонелените бацили са от два различни генотипа - Infantis и Kottbus. Партидата е насочена към унищожаване и не е стигнала до пазара у нас.
Последният такъв случай бе в навечерието на коледните празници. Тогава Българската агенция по безопасност на храните(БАБХ) установи салмонела в пратка от близо 21 тона полско птиче
месо.
Месец преди това до нашия пазар бе стигнала пратка от 100 килограма заразено птичо месо от Полша.
Пита се в задачката докога нашите търговци ще „пазарят" пилешко месо от полската страна, където е видно и за малките деца, че салмонелата се шири комфортно в тамошните птицевъдни стопанства?!
Апропо, още през 2018 г. европейски медици лармираха за взрив на заболяване от салмонелоза в страните от ЕС, за което заподозряха полските птицегледачи.
В първото десетилетие на този век заразяването с тази болест в страните в Европа практически бе намаляло два пъти, което даде основание в Евросъюза да се говори за победа над бактерията, постигната със съвместните усилия на държавите членки. Но сега се наблюдава ново нарастване на случаите с това заболяване, което очевидно е свързано с алъш-вериша със заразени хранителни продукти.
Един бърз поглед сред последните данни в системата RASFF показва, че случаят с полското птиче месо в България изобщо не е изолиран. Салмонела е открита в кучешка храна, произведена в Германия; в храна за коне, внесена в Холандия от Мексико; в пилешки дробчета, внесени в Италия от Румъния; охладено панирано филе от треска, импортирано от Холандия за Германия; в печена соя, произведена в Германия; в охладени пилешки гърди от Полша, които са реекспортирани от Дания във Финландия; в яйца, внесени от Италия във Франция; в черен пипер от Бразилия за Германия и в замразени пилешки гърди от Бразилия за Холандия.
Дори и самата Полша е засегната от заразен внос - така например там е внесен заразен със салмонела... босилек от Египет!
Примерите само за първите двадесет дена на януари са общо 25 от общо 100 случая с нарушения, регистрирани в европейската система за известяване за храни и фуражи. С други думи, една четвърт от негодните за консумация продукти, засечени от RASFF, са свързани със заразяване със салмонела!