Нов специалист по ендокринология преглежда в медицинския център на УМБАЛ Бургас


Нов специалист по ендокринология преглежда в медицинския център на УМБАЛ Бургас
13 Януари 2022, Четвъртък


Д-р Кристилина Илиева е един от младите лекари на Бургас, които след завършването предпочитат да практикуват в родния си град

Автор: Десант

Нов специалист по ендокринология и болести на обмяната се присъедини към екипа на медицинския център на УМБАЛ Бургас "Св. Николай Чудотворец". Д-р Кристилина Илиева е един от младите лекари на Бургас, които след завършването предпочитат да практикуват в родния си град.

Завършила е математическа гимназия в Бургас, а медицинското си образование е придобила в МУ – Варна. В УМБАЛ Бургас работи от 2016 г., а през 2021 г. оглави Отделението по ендокринология на болницата. От миналата година е асистент по пропедевтика на вътрешни болести в Медицинския факултет в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.

Носител на грамота за постижения в областта на медицинската наука в Бургас и придобиване на клинична специалност "Ендокринология и болести на обмяната“.

В МЦ „Св. Николай Чудотворец“ тя работи по Здравна каса и приема пациенти всеки понеделник и четвъртък следобед.

"След празниците е хубаво да изследваме кръвната си захар. Така ще разберем дали няколкото килограма отгоре се дължат на прекаляването с храната, или са предвестник на други състояния – диабет, предиабет, инсулинова резистентност, метаболитен синдром“, съветва д-р Илиева. „Част от рисковите фактори за захарен диабет са наследствена обремененост, затлъстяване, застоял начин на живот, небалансирано хранене и напредване на възрастта. У нас над 430 хиляди българи живеят с тази диагноза, като близо половината от тях не са диагностицирани.

Основен проблем са развиващите се късни усложнения на диабета, които могат да доведат до слепота, хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализа, ампутации на крайници, съдови усложнения – исхемична болест на сърцето, миокарден инфаркт, мозъчно-съдова болест, мозъчен инсулт“, посочва тя.

Редовният самоконтрол намалява усложненията с 35%. От важно значение е редовното измерване на нивото на кръвната захар – с глюкомер или в лаборатория, както и изследване и на нивото на липидите.


В категории: Новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
What about future gov's
16.01.2022 23:47:39
0
0
"Последователност" на американска външна политика:

Source: U.S. State Department, Foreign Relations vol.vii, Washington, D.C. Circular Airgram
(868.014/26 Dec.1944).

https://www.mfa.gr/images/docs/fyrom/dilosi_stettinius_dec_1944.pdf

U.S. Secretary of State Edward Stettinius to U.S. Missions
(Washington, Dec.26, 1944)
[...]
THIS Government considers talk of “Macedonian nation”, “Macedonia Fatherland”, or “Macedonian national consciousness” to be unjustified demagoguery representing NO ETHNIC or political REALITY, and sees in its present revival a possible cloak for aggressive intentions against Greece.
[...]

През недалечното минало (годините на Втората Световна Война) САЩ официално не бяха признали съществуването на "етническите македонци", въпреки че Съветски Съюз вече беше направил това през 1934 г.
Американците даже твърдяха че "македонската народност" е продукт на комунизма (комунистите от Югославия и България), насочен срещу Гърция, страна която те (заедно с британците) възнамеряваха да не оставят да падне в сферата на влияние на комунистическия Съветски Съюз.
Това не е истината, като македонизма се появява по-рано от 1934 г., обаче решението на Коминтерна, тоест: особено на Комунистическа Партия на Съветски Съюз (като най-мощната партия/членка от Коминтерна) и, следовтателно, на Съветски Съюз като държава дава силна подкрепа на македонизма.
Подкрепата на Съветски Съюз за комунистическа Югославия след края на Втората Световна Война е водила до създаването на автономна социалистическа република Македония, тоест автономна държавица, обаче с право за отцепване от останалата Югославия и провъзгласяване на независимост, тоест полу-независима територия на "етническите македонци", македонизма, анти-българизма, анти-гърцизма (донякъде и на анти-албанизма).
Вероятно Съветски Съюз, чрез решението на Коминтерна от 1934 г., е имал решаваща роля при създаването на автономна югославска република Македония (като преди това Вардарска Македония беше в състав на Сърбия, а "македонците" бяха провъзгласени за "южни сърби").
Понастоящем обаче американците, британците и западняците от ЕС като че ли са забравили че бяха категорично анти-македонизма и про-Гърция в не чак далецното минало.
Щом македонизма се основава на българофобия западняците би следвало да са на страна на България в спора й със Северна Македония + те би следвало да продължат да са на страна на Гърция в спора й със същата РСМ (като уж последователни и принципни правителства/държави).
Особено щом Бг. и Гърция (а и Кипър) са страни-членки на ЕС, докато РСМ само желае да стане, тоест западните европейски Велики Сили са уж равноправни колежки с България в ЕС (няма солидарност, няма равноправност, няма последователност, няма принципност).
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки