Сандвичите, продавани край училищата, са пълни с химия


Сандвичите, продавани край училищата, са пълни с химия
23 Ноември 2020, Понеделник


Вижте какво установи още проучване на „Активни потребители"

Автор: Десант

Пакетираните сандвичи съдържат химикали в изобилие. Това e установило проучване на Асоциация „Активни потребители“ за качеството на храните. В тях масово има палмова мазнина, нишесте, оцветители, декстроза, млечен протеин, гума гуар (вид стабилизатор) и др. Рекордът държи сандвич с пилешко месо, в който са установени 35 добавки и подобрители, известни като Е-та.

„Активни потребители“ са изследвали съдържанието на 36 различни марки готови сандвичи, продавани около училищата в 6 града – София, Варна, Шумен, Перник, Велико Търново и Благоевград. За целта „тайни клиенти“ са купили мостри от заведения и павилиони в радиус до 100 м от училищата, където децата често пазаруват.

66% от етикетите върху опаковките на изследваните сандвичи са нечетливи или непълни. В много случаи производителите изписват само основните пет или шест съставки, което също е нарушение. Употреба на зеленчуци в повечето сандвичи няма или има само като декорация. Само в две марки количеството им надхвърля 10% от общото тегло.

Всички сандвичи са приготвени с индустриални месни продукти – колбаси, шунка, филе, бекон, съдържащи множество технологични добавки, известни като Е-номера. Средно в един сандвич се откриват 20,5 броя Е-та.

Една от закуските – с пиле в сладко-кисел сос, има 35 различни Е-та, а най-чист е сандвич с моцарела, който има само 5 добавки. „Всички тези „подобрители“ са разрешени за влагане в храни, но нужно ли е децата да се хранят с този химически коктейл?“, питат от „Активни потребители“.

В продуктите има средно по 5,3 заместителя (когато естествената суровина се заменя с промишлено произведена) – различните типове нишестета, палмово масло, млечен протеин, декстроза, яйчен прах, глутен и др. Откриват се средно 2,6 консерванта, като най-често се срещат нитритните съединения, влагани в колбасите. Средно в сандвичите има по два оцветитителя, като в някои са открити пет различни бои.

В половината от опаковките се открива палмова мазнина. Обикновено тя е в заместител на маслото, в майонезата, в кетчупа или в друг сос. Има и доста сгъстители – до шест в някои от мострите. Това са химикали, използвани за сгъстяване и задържане на вода – в сосовете и мазилата. Освен за търговския вид гелосващите агенти помагат за повишаване на рандемана, т.е. купувате си повече скъпа добавена вода. Най-често се откриват гума гуар и гума ксантан.

В този „химически вид“ сандвичите определено не са здравословната храна, нужна за правилното развитие на децата, коментират „Активни потребители“.

Експертите от организацията са установили, че обикновено около всяко училище има няколко обекта, в които се продават пакетирани сладкиши, чипсове, солети и подобни.

На второ място са приготвяните на място храни –  дюнери, пици, тостове, принцеси, хот-дог, спагети, банички, кифли и др. За съжаление при тези храни е трудно да се разбере каква химия съдържат, защото дори нямат етикети. Основен риск при тези обекти е лошата хигиена.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки