Дивечът у нас се увеличава, здравословният му статус е добър


Дивечът у нас се увеличава, здравословният му статус е добър
17 Май 2019, Петък


Ограничаването в голяма степен на бракониерството и отстрела на хищници спомага за нарастването на запасите, констатират от Ловния съвет към Изпълнителната агенция по горите

Автор: Десант

Запасите на преобладаващата част от едрия и дребния дивеч дивечовите популации се увеличават. Това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси и плана за ползване на дивеча за 2019 г., които бяха приети в четвъртък на първото за тази година заседание на Ловния съвет към Изпълнителната агенция по горите.

Общата численост на благородния елен възлиза на над 31 000 бр.  В сравнение с миналата година увеличението е с над 5%. При елена лопатар се наблюдава увеличение с 3 % на общата му численост, която възлиза на над 9700 екземпляра. Запасът от сърна в страната е над 121 000 бр. За тази година увеличението е 4 на сто. Броят на муфлоните е над 4400, което е с 3% повече в сравнение с 2018 г.

Нарастването на запаса е основно в държавните дивечовъдни участъци и държавни ловни стопанства, в които се полагат редовно грижи за дивеча, ограничаване в голяма степен на бракониерството и отстрела на хищници.

Дивата свиня наброява близо 89 000 бр. При този вид дивеч се констатира понижаване на запаса, който е в рамките на допустимия за страната, което е с 1,3% спрямо 2018 г. Това намаление се дължи на завишения отстрел през предходния ловен сезон с цел недопускане на Африканска чума по свинете (АЧС) в страната.

Популацията от дребен дивеч, с изключение на заека, показва бавен, но стабилен растеж, особено в районите, стопанисвани от ловните дружинки. Този факт се дължи на ежегодното разселване на фермерно произведени птици.

Най-голямо увеличение се наблюдава при фазана – с 4,8  на сто. При яребицата ръст има 0,2%. Запасите от фазан и яребица са съответно: 180 545 бр. и 324 867 бр. При заека  увеличението е с 665 бр., или  0,2%, спрямо 2018 г.

Причините за намалението на неговата численост, са  както щетите, свързани с постоянно нарастващата численост на хищниците, загубите от различни болести, така и  постепенното изчезване на естествените местообитания. Към тях трябва да добавим и бракониерството, което при заека е застъпено в най-висока степен.

При хищниците се наблюдава тенденция на увеличаване на запасите. Тази година се отчита увеличение от 6% при вълка, 0,9% при чакала и 1,6%  при лисицата.

Като цяло здравословният статус  на дивеча в България е добър.  През 2019 г. усилията са насочени в борбата с бракониерството във всичките му форми. Продължава и работата по достигане на допустимите запаси. Селекцията в популациите също е сред основните задачи за тази година, тъй като тя се явява основна предпоставка за добиване на качествени трофеи.

Участниците в съвета дискутираха и резултатите от наложите превантивни мерки и бъдещите действия за ограничаване на разпространението на Африканската чума по дивите свине у нас. Констатациите са, че от началото годината до момента има само 11 регистрирани случая, като последният е бил в началото на април.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки