Заради очакваните порои: От пожарната дадоха инструкции за действие в критична ситуация


Заради очакваните порои: От пожарната дадоха инструкции за действие в критична ситуация
01 Октомври 2018, Понеделник


Директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов ще посети областите Бургас, Ямбол и Хасково

Автор: Десант

Според прогнозата за очаквани интензивни валежи в предстоящите дни, МВР предприема мерки за  осъществяване на превантивни дейности за предотвратяване на евентуално усложняване на обстановката.

Директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов вчера е изпратил писма до областните управители за преглед на техническото  състояние и наблюдение на нивата на водоемите в прилежащата територия.

Дадени са указания за предприемане на превантивни действия по почистване и наблюдение на критични точки от канализационната и пътната инфраструктура на населените места, както и осигуряване на информация за съответните водни обекти.

В структурите на ОДМВР е създадена организация за оказване на съдействие на местната власт, при необходимост. Дадени са допълнителни указания на териториалните структури на ГДПБЗН за повишаване на готовността в случаи на възникване на извънредни ситуации, както и за своевременното информиране на представителите на изпълнителната и местната власт.

В тази връзка директорът на главната дирекция ще посети областите Бургас, Ямбол и Хасково, съобщават от пресцентъра на МВР.

В готовност за реакция е оперативният щаб на МВР, който е в непрекъсната връзка с Националния оперативен център   към ГД „ПБЗН“.

За днес е обявен оранжев код в 5 области в страната, а в други 13 важи жълт код. Предупреждението е именно заради очаквани проливни дъждове.

В тази връзка от МВР припомнят и препоръките за действие при наводнения.

Безопасно поведение преди, по време и след наводнение, за да запазят хората живота, здравето и имуществото си:

- да не се изпада в паника, да се прецени ситуацията и намери безопасно място, ако е необходимо;

- да не се пресичат силно течащи води, ако се придвижват с МПС. Изключително опасни са опитите за спасяване на превозното средство, тъй като само 15 см силно течаща вода е в състояние да движи автомобилите;

- задължително да се изключват електрозахранването и подаването на газ в домовете;

- да има осигурени пакети със суха храна и чиста питейна вода. В случай на сериозни наводнения, не е препоръчително използването на водата от чешмата, има опасност тя да бъде замърсена от високите подпочвени нива на водата;

-  документите да са подготвени на лесно достъпно място;

- да има план за действие със семейството – контакти с деца, роднини и близки, да се съобразяват с указанията на местната власт и полицията;

- хората редовно да се информират за актуалната обстановка в района, в които се намират или там, където искат да отидат;

- да не се влиза в подлези, включително в  метрото;

- ако сте сред природата, важно е да не се застава под мостове, да не се движите в дерета или други подобни места, където би могло да се получи силен отток на вода, който носи дървета, камъни и други тежки предмети, опасни за живота.

- ако се намирате в обществена сграда, спазвайте указанията на хората, които се грижат там за тяхната безопасност.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки