Родители на деца с увреждания излизат на палатков лагер


Родители на деца с увреждания излизат на палатков лагер
Снимка: Дарик
05 Юни 2018, Вторник


С отчаяните си действия те искат държавата най-сетне да ги чуе

Автор: Десант

Родители на деца с увреждания от Добрич ще направят палатков лагер пред сградата на общината на 6 юни, съобщават организаторите. Той е в подкрепа на инициатива, наречена "Палатков лагер - Системата ни/ги убива", която се проведе в София на 1 юни пред Народното събрание.

Стартът на добричкият протест е от 11.00 часа в сряда, но е предвидено лагерът да остане безсрочно пред Общината.

Протестиращите се обявяват за дебат за реална интеграция, следвайки ценностите заложени в Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. Независимо от направените последни промени, касаещи хората с увреждания, участниците предлагат изцяло нова концепция.

Те заявяват, че "с козметични промени в закона няма да се подобри положението на хората с увреждания, защото той е остарял като философия и подход. В резултат на неговото приложение хората остават изолирани, необразовани, безработни и бедни. Необходимо е да се премине към нова система за оценка на увреждането и потребностите на човека, породени от него, с цел социалното му включване в общността – детската градина, училището, университета, пазара на труда и т.н."

Според родителите медицинската оценка трябва да се съдържа в една разширена епикриза, която да показва трайния дефицит на органи, и да се използва като база за комплексна индивидуална оценка, която включва нуждата от рехабилитация, технически помощни средства, медицински изделия, лична помощ, адаптиране на жилище или лично превозно средство, помощ в дома, в училище, на работното място.

Тази оценка е нужно да се осъществява от екип специалисти в различните области към местните структури на Агенцията по уврежданията, а не на Агенцията за социално подпомагане.

Предлага се преструктуриране и овластяване на съществуващата Агенция за хората с увреждания и промяна на името й, като получи отговорности по индивидуалния подход и оценка на увреждането, така и със социалната реализация на всеки човек с увреждане (здравеопазване, образование, заетост и пр.), в това число и за достъпността на средата.

Те смятат още, че оценката трябва да се повтаря периодично – особено при децата и при промяна на обстоятелствата, а техническите помощни средства  трябва да включват всякакви устройства ниско- и високотехнологични, които компенсират дефицита на човешкото тяло и сетива, предизвикан от заболяването.

Полезно би било видът и размерът на индивидуалната подкрепа да включват: месечна издръжка поради увреждане, технически помощни средства, лична помощ - подкрепа в дома, на работното място и др. и въз основа на тази оценка да се формира личен бюджет на човека с ясно регламентирана помощ.

Не на последно място родителите казват: "Необходимо е да се преосмисли и реформира механизмът за консултиране с организациите на хора с увреждания (тези за хора с увреждания са доставчици на услуги и те не следва да участват в консултативния процес за политики по уврежданията). Със сигурност трябва да се раздели политическото участие на организациите от субсидирането им – подобно смесване води до конфликт на интереси."
Източник: Дарик


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки