Къде и с колко ще поскъпне водата от 1 януари


Къде и с колко ще поскъпне водата от 1 януари
Снимки: bgonair.bg
15 Декември 2017, Петък


КЕВР решава днес окончателно за новите цени на водата в 14 области на страната от началото на годината

Автор: Десант

Регулаторът решава днес окончателно за поскъпването на водата в 14 области от 1 януари, на закрито заседание. 



С увеличението услугата ще е най-скъпа в Шумен и в Силистра. От началото на годината кубик питейна вода там ще струва около 3,30 лева.

Поредно увеличение ще има и в София и Враца.  Най-сериозен скок от 20% се очертава за клиентите на ВиК в Ямбол. Това е второто увеличение за абонатите там само за два месеца. 



В замяна на по-високите цени потребителите би трябвало да получат по-качествена услуга.




В категории: Новини

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
Приятел на България
16.12.2017 10:43:41
0
0
На латиница това са: dician/decian, dicin/decin, dicinean/decinean, Braila/brailean, turcani/turcuieni
vecin = съсед на румънски
Vicina = град-съсед на италиански/латински
1
Приятел на България
16.12.2017 05:36:39
0
0
Добруджа не е румънска земя:
1. Названието на "автохтонните" й жители (румънци, разбира се): дичйень или дечйень -dicieni/decieni (единствено число: дичян/дечян-dician/decian) (="дичянин", "дичяни"), ако наистина произлиза от средновековния град Вичина (наистина засвидетелстван е и обликът Дичина/Dicina), явно отнася започването на румънското присъствие там към 11-14. век, а не към 1. век преди наша епоха, когато римляните превземат територията която по-късно ще се нарече Мала Скития.
Това ако най-старото румънско население в Добруджа наистина е използвала това име "дичйень" за себе си. Дали имаше румънци само в град Вичина? Не, вероятно "дичйень" е означавало жителите от територията на цялата Вичинска митрополия, извън тази територия нямаше румънци през 11-14 век. Наистина Вичинска митрополия не беше българска а вселенска. Няма друго засвидетелствано име за добруджанските румънци преди "дичьень", няма и причина предполагаемото по-старо регионално румънско име да беше сменен с по-новото "дичйень".
Интересно са поне 2 неща при думата "дичян", от езиковедска гледна точка: необикновената и необяснима обмяна на "В-" от "Вичина" с "д-" и самият облик на думата (би трябвало да бъде или "дечин"/"дичин" = decin/dicin- "вечин"/vecin на румънски = съсед - или "вичинян"/"вечинян" = vecinean/vicinean => "дичинян"/дечинян" - например "Бръила" Braila => "бръилян" brailean). Вичина означава "град съсед" на латински/италиански.
Най-старото румънско добруджанско население обаче беше наречено и "туркань"/turcani или "туркуйень"/turcuieni от румънците, живэщи северно от река Дунав, може би и от самите те, което означава че преди турско време не е имало румънци в Добруджа. (Вижте книгата Mocanii in Dobrogea, автор: Д. Шандру за тези две имена).
(Мала Скития е първоначалната Добруджа и не географично не съвпада с късно-османската представа за Добруджа. Османските турци и не само те смятаха и Силистра за добруджанска земя, докато Мала Скития, първоначална и, впоследствие, истинската Добруджа, започва от Расова/Расово (днес в Румъния), която е по-източно от Силистра. Румънците имат дори по-грешна представа за това какво означава Добруджа, смятайки и Тутракан за добруджански град. Българската дефиниция/представа за Добруджа е същата с късно-османската, тоест по-близка до римската/истинска Добруджа.)
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки