Бургас ще се размине с мечтите за Океанариум


Бургас ще се размине  с мечтите за Океанариум
Подписването на договора между Димитър Николов и Олег Шишов през юни 2013 г.
14 Ноември 2014, Петък


Шефът на руската компания „НПО Мостовик“, която щеше да изгражда съоръжението, Олег Шишов бе арестуван по обвинения в разхищения на бюджета на град Омск

Автор: Янко Георгиев

Вначалото на седмицата национални и регионални медии се надпреварваха да съобщават „новината“, че градоначалникът на Бургас Димитър Николов (ГЕРБ) е избран за Кмет на годината. В медийната шумотевица остана настрани един факт, който поражда обаче неудобни въпроси за работата на морската община и за поредицата от грандомански проекти, зад които по всяка вероятност се крие икономическа далавера.
На 11 ноември стана ясно, че проектът за изграждането на гигантски океанариум в „най-добрия град за живеене” е на път да пропадне, тъй като президентът на компанията НПО „Мостовик“ от град Омск, избрана за строител на съоръжението,  Олег Шишов е арестуван от руските власти.

Обвиненията на Разследващата комисия на Русия гласят, че той не е плащал заплати на своите работници повече от два месеца, въпреки че е имал финансови възможности да го прави. Установени са и други доказателства за финансови нарушения, извършени през периода от януари до юни 2014 г. и довели до увеличаването на общия дълг на „Мостовик“ до 535 хиляди рубли.

В същото време счетоводните експертизи доказват, че в касата на „Мостовик” са постъпили над 17 милиарда рубли. Още през август т.г. срещу Шишов е образувано следствено дело по по-дозрение за разхищение на бюджета на Омска област, което възлиза на 500 милиона рубли.
До това се стига, след като строителната компания не е изпълнила условията си по договор за строителството на пътен участък. Парите обаче били незаконно отклонени по сметките на „Мостовик”, като в аферата имало замесени и държавни служители.

Признаците, че финансовото положение на строителната корпорация е влошено, датират още от тази пролет.  На 3 април най-голямата руска банка „Сбербанк“ отправи иск до собствениците на „Мостовик“ да заплатят близо 18,8 милиарда рубли, отпуснати като кредит. Като гаранция бе ипотекирано почти половината фирмено имущество. Към днешна дата всички активи на „Мостовик” са запорирани от Омския арбитражен съд и дейността на предприятието е парализирана.

Спрени са разплащанията на доставчици, а започнатите вече строежи са замразени. През април пък близките до Кремъл „Алфа банк“ и „Газпромбанк“, които също са кредитори на закъсалата компания, предявиха на свой ред нов иск срещу скандалната фирма в размер на 3,5 милиарда рубли.Тогава Шишов заяви пред медиите, че основна причина за банкрута на „Мостовик“ са забавените плащания по строежа на големи спортни обекти за отминалата зимна олимпиада в Сочи

.„Държавният поръчител на обектите „Олимп-строй“ не ни изплати изградените от нас олимпийски стадион, улеи за бобслей и голяма част от новата инфраструктура на града”, оплака се шефът на руската фирма като предупреди, че процедурата по фалит може да засегне реализирането на бургаския океанариум и строежа на метрото в Омск.
Общинският съвет в морския град одобри спорната сделка на 11 ноември 2013 г.

Тогава мнозинството на ГЕРБ даде зелена светлина на концесията върху 117 декара златна земя в парк „Езеро“, непосредствено до самия морски бряг. Върху огромния терен сибирската компания трябваше да построи аквапарк, делфинариум и океанариум, заедно с голям хотел с над 200 легла, СПА комплекс, ВИП зони и мокри барове.

Самите условия на сделката бяха като сбъдната мечта – концесия за срок от 35 години, първоначална такса при започване на строежа само от 600 хиляди лева и по-нататъшна концесионна вноска в размер само на... един процент от приходите на развлекателния комплекс, дължима след огромен гратисен период от цели 8 години. Преди да обяви фалит, „Мостовик“ успя да плати на Община Бургас (в началото на 2014 г.) само първоначалната концесионна такса.

От дъщерната компания на „Мостовик“ в България - „Уотърс атракшънс къмпани плюс”, уверяваха дни преди ареста на Шишов, че до средата на август ще започнат да изграждат водещата до обекта инфраструктура.
В крайморския парк обаче така и не започнаха реални строителни работи. Химерата „Бургаски океанариум“ представлява втори опит за изграждане на увеселителен комплекс в Бургас.

Интерес към това начинание първоначално прояви съмнителна британска компания, която обаче се оказа фантом – без никаква реална икономическа дейност зад гърба си и без каквито и да било приходи. След като опозицията в ОбС в лицето на „Национален фронт за спасение на България“ и „Средна европейска класа“ разкри това, се стигна до прекратяване на преговорите и търсене на друг инвеститор. Чийто шеф обаче сега е в ареста.


Проектът за океанариума, който по всяка вероятност няма да бъде реализиран

В категории: Бургас , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки