Слага се край на банковата тайна


Слага се край на банковата тайна
17 Октомври 2014, Петък


Финансовите министри от Европа си стиснаха ръцете и се разбраха страните им да си обменят информация кой какви сметки има в трезорите


Министрите на финансите на ЕС се договориха от 2017 г. редовно да обменят информация за притежателите на банкови сметки с цел да се противопоставят на укриването на данъци, предаде ДПА във вторник.

„Банковата тайна е мъртва. Автоматичният обмен на информация ще се прилага в най-широка форма" – обяви Алгирдас Шемета, еврокомисар по въпросите на данъчното облагане, митническия съюз, статистиката, одита и борбата с измамите. Автоматичният обмен на банкови данни означава, че ако гражданин на една страна от ЕС крие сметки в банка на територията на друга държава от Съюза, данъчните власти на страната му автоматично ще бъдат уведомени за влога. Ще бъдат съобщавани и данни за лихвите, получени от влогопритежателите.

Шемета приветства готовността на Швейцария да се присъедини към автоматичния обмен на банкова информация. До края на годината такива споразумения ще бъдат сключени с Лихтенщайн, Андора и още няколко страни, съобщи еврокомисарят. Битката срещу укриването на данъци стана международна кауза, а 28-те страни членки на ЕС положиха усилия да затворят "вратичките" в законодателството и да проправят пътя към смекчаване на банковата тайна, коментира ДПА.

Австрия, която исторически е сред най-решителните поддръжници на банковата тайна, няколко пъти възпрепятства приемането на нови европейски регулации заради опасения, че може да стане по-малко атрактивна финансова дестинация. На алпийската държава е отпусната една допълнителна година за техническа подготовка.
Австрийският финансов министър Ханс Йорг Шелинг съобщи, че други страни (най-вече банковите центрове Швейцария, Лихтенщайн и САЩ) ще започнат да обменят такава информация едва през 2018 г.

Европейските правителства оценяват на 1 трилион евро годишно загубите си от укриване на данъци.
Министрите на финансите от ЕС подписаха и споразумение със швейцарския си колега Евелин Видмер-Шлумпф, което трябва да сложи край на продължителния спор за корпоративното данъчно облагане. Швейцария се съгласи да спре да привлича чуждестранни компании с корпоративни данъци, които са по-ниски от тези за местните фирми.

Финансовите министри на страните от Евросъюза обсъдиха също така как да насърчат държавните и частни инвестиции, които се определят като ключов фактор за съживяването на европейската икономика.


В категории: Международна политика , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
zad kulisite na kapitana pe
17.10.2014 15:20:52
0
0
ami mnogo hora koito imat pari verojatno shte gi vloshat v banki po sveta kadeto tajnata e garantirana takiva sa naprimer livan ostrovi zeleni nos bahamite kosta rica i verojatno shte ima i mnogo novi strani koito shte shelajat da imat lesni peshalbi s shushdi pari
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки