Как да разберем с каква почва разполагаме


Как да разберем с каква почва разполагаме
23 Септември 2014, Вторник


Кисела, глинеста или чернозем – растения индикатори ще ни дадат отговора

Автор: Дина Харизанова

По това време на годината много от лехите в личното стопанство вече се освобождават от насажденията и се налага да се прекопаят преди настъпването на зимата. Начинаещите градинари невинаги са наясно обаче какъв е типът почва в градината им. А без това няма как да знаят с какво да подобрят структурата й.  
Опитните земеделци съветват това да се провери чрез един прост начин. Взима се парче пръст и се прави опит да се оформи на топка, като след това се издърпа на фитил. Ако това не може да стане, значи почвата е песъчлива, т. е. тя е бедна и се нуждае от по-голямо количество тор. 

Ако все пак топката се оформи, но не може да се получи фитил, значи в песъчливата почва има примеси на глина. Този тип също е беден на хранителни вещества.
Ако топката пръст лесно се изтегля на фитил, следва да се направи опит той да се извие на геврек. Ако по колелцето се получат пукнатини, значи участъкът е изграден от т. нар. смолник. Колкото повече глина има в почвата, толкова по-малко ще са пукнатините по така оформения от фитила пръстен. 

Чисто глинестата почва се оформя и разтяга леко, като колелото се получава равно, без пукнатини. В дъждовно време глинестата почва не пропуска водата, а в горещините и сушата става твърда като бетон. На растенията им е трудно да се развиват на нея, но при добри грижи – например с внасянето през есента на слама или стърготини, тази почва вместо мащеха, може да стане добра майка за насаденото в нея. 

Да разберем дали почвата е кисела или с неутрална реакция може да ни помогне не само обикновената лакмусова хартия, но и да ни подскажат редица растения.
Върху кисела почва обичат да растат киселецът, полският хвощ, живовлекът, лютичето, различните видове млечки. При окопаването й може да се добави малко пясък и задължително известно количество вар. Но на кисела почва все пак може успешно да се отглеждат картофи, ягоди, боровинки и др. Твърде търпеливи към киселинността са и морковите, тиквите и доматите.

Върху неутралната или слабо киселата почва обикновено се заселват лайката, подбелът, детелината. Такава почва обича да й бъдат добавяни торф и оборска тор.
За хубава тлъста почва свидетелства копривата, глухарчето и лободата. Ако по лехите често лазят мокрици, то значи е прекалено с азотното торене. Следователно ще е нужно стопаните да се въздържат известно време от използването на азотни торове.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки