ДПС общинари пречат на проекта за газова връзка с Гърция


ДПС общинари пречат на проекта за газова връзка с Гърция
Общинските съветници от ДПС в Момчилград бойкотират проекта за газова връзка с Гърция
04 Юли 2014, Петък


Маршрутът на трасето за интерконекторната връзка с гръцкия газопровод през Маказа и Кърджали до Димитровград даде повод на ДПС общинари в родопския регион

Автор: Галина Стойчева

да се противопоставят на общия двустранен проект. Официално огласените причини опират до земеделските интереси на електората, иначе и непредубеденият ще изпадне в „кахър“ за комисионите.
През изминалата седмица общинските съветници в Момчилград и Кирково не подкрепиха разрешение за изграждането на участъците от междусистемната газова връзка Гърция – България и се аргументираха с недоволствата на земеделски стопани и строители.

Двете родопски общини са отхвърлили предложенията за разрешаване на съгласуването на ПУП и парцеларните планове за линейни обекти на техническата инфраструктура извън населените места. На извънредна сесия по тази единствена точка съветниците в Момчилград са отказали да дадат това разрешение, изтъкнали аргументи в защита на земеделските площи и настояли за нов вариант на маршрута на газовото трасе, твърди общински служител.

Присъствали са и кметовете на 6-те села, през землищата на които е планирано да преминават 12 километра от тръбата. Те са изразили опасенията на местното население, че проектът ще отнеме и повреди нивите, ливадите и пасищата, които са маломерни заради спецификата на планинския район.
Газопроводът, който трябва да свърже Гърция през Кърджали с Димитровград, по проект трябва да минава през землищата на селата Балабаново, Седлари, Върхари, Садовица, Загорско и Птичар в община Момчилград.

Въпросът с трасето на газопровода предстои да бъде обсъден и на предстоящото заседание на общинските съветници в Кърджали.
Газова връзка през границата с Гърция при прохода Маказа ще осигури за България доставки от находището Шах Дениз в Азербайджан, а така страната ни ще намали зависимостта си от Русия, коментираха миналата година политици и местни жители.
Също през 2013 г. управителят на гръцкия регион Източна Македония и Тракия Аристидис Янакидис заяви, че докладът за ОВОС на проекта вече е готов и е създаден българо-гръцки консорциум „Интерконектор”.

България е представена в него с БЕХ, а Гърция – с държавната компания за пренос на природен газ ДЕПА в консорциум с италианската „Едисон”. За изграждането на 180-километровия газопровод ЕС осигури съфинансиране от 45 млн.евро.
Проектът стана възможен, след като азербайджанският газов консорциум Шах Дениз ІІ избра проекта за Трансадриатическия газопровод /ТАП/ за доставки към Европа, заобикалящи Русия и след като отпадна проектът за Набуко-Запад.

ТАП трябва да пренася газ от гръцко-турската граница към Италия, но минава през Гърция близко до границата ни и през Албания, а после и под Адриатическо море.
Е, като няма парче от мазната баница и за „наште момчета“, да няма доставки на газ ли?


В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки