Български семена в новия „Ноев ковчег“ в Норвегия


Български семена в новия „Ноев ковчег“ в Норвегия
27 Май 2014, Вторник


Български семена ще бъдат изпратени и съхранени в Глобалното хранилище в Норвегия, известно още и като новия „Ноев ковчег“.


Първите образци от зародиши от типичните български сортове култури ще заминат през октомври, съобщи гл. ас. д-р Гергана Дешева, която отговаря за родната генбанка в Института по растителни генетични ресурси "Константин Малаков" в Садово.
Това се прави по силата на споразумение между института и Министерство на земеделието и храните на Кралство Норвегия. В момента се уточнява какви видове и колко броя български култури ще бъдат изпратени. Със сигурност сред тях ще има житни, бобови, маслодайни, технически, медицински и зеленчукови култури.

Първоначално ще бъдат предадени около 1000 - 2000 образци от специално изсушени български семена - пшеница, царевица, ечемик, нахут, фасул, леща, бакла, сорго, секирче и вигна, и постепенно ще обогатяваме колекцията, обясни д-р Дешева.
Глобалното хранилище събира семена като наследство за бъдещите поколения. То се намира в най-северната част на Норвегия - зад Полярния кръг. Там е архипелагът Шпицберген, известен и като Свалбард, който включва над 1000 острова.

Институтът по растителни генетични ресурси в Садово съхранява над 150 милиона семена в своя леден сейф при температура от минус 18°С. Растителната генбанка на България е трета в света по богатството на образци от пшеница след тези на Русия и Германия. В нея се пазят 58 000 образци от над 3000 вида, като от всеки един има по 2500 семена, разказа д-р Дешева, която ръководи генбанката.
Българската генбанка е създадена през 1984 г. и през 2014 г. ще отбележи своята 30-годишнина. Едни от най-старите образци на растения са от 1951 г.


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки