Завеждане на дело пред съда в Страсбург


Завеждане на дело пред съда в Страсбург
Сградата на ЕСПЧ в Страсбурт
23 Април 2014, Сряда


Какъв е редът, за да заведа дело пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург?
Николай Николаев


Автор: Христиан Митев юрисконсулт

Eвропейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) следи за спазването и защитата на основните човешки права като правото на свобода, правото на живот, на справедлив съдебен процес по граждански и наказателни дела, на зачитане на личния и семейния живот, на зачитане на собствеността, на зачитане на свободата на словото, на мисълта, съвестта и религията и други.

Ако смятате, че основни права и гаранции, предоставени от Конвенцията, са нарушени, може да се обърнете към ЕСПЧ като подадете жалба в срок до 6 месеца от датата на решението на последната съдебна инстанция в страната. След изтичането на този срок съдът няма да я приеме за разглеждане.
Жалбата може да подадете на български език като в писмото до съда трябва ясно да посочите предмета й. Ако се затруднявате, може да поискате формуляр от секретариата на ЕСПЧ, който след това трябва да върнете до съда, попълнен със съответните данни.

Жалбата трябва да има следните реквизити:
● трите имена, дата на раждане, националност, пол, професия и адрес;
● името, професията и адресът на вашия представител (ако жалбата се подава от представител);
● държавата-страна по Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧОС), срещу която е насочена жалбата – във вашия случай Република България ;

● кратко изложение на фактите;
● посочване на правата, гарантирани от ЕКЗПЧОС, които са нарушени;
● описание на всички вътрешноправни средства, които сте използвал за защита на нарушените права, като се посочва и датата на всяко съдебно решение или решение на друг орган, постановено в тази връзка;
● посочва се в какво се изразява искането ви като жалбоподател, включително и претенцията ви за справедливо обезщетение по чл. 41 от ЕКЗПЧОС.

Жалбата задължително трябва да бъде подписана от вас като пострадал от нарушение или от вашия адвокат. Съдът не допуска анонимни жалби и ако искате самоличността ви да не бъде разкрита, трябва да информирате съда незабавно като посочите основателни причини за това. В този случай задължително посочвате името си, но молите то да не бъде разкрито като излагате съответните съображения. Жалба може да се прати по пощата или факс на адрес:

Европейски съд по правата на човека
Съвет на Европа
67075 Strasbourg Cedex
Франция
Факс: +33 (0)3 88 41 27 30

ЕСПЧ уведомява писмено за всяко свое решение. Прегледът на жалбата от съда е безплатен, но вие поемате разходите за   адвокатски хонорари, за експертизи и за кореспонденция. В правилника на ЕСПЧ съществува възможност след постановяване на решение за допускане на жалбата за разглеждане да ви бъде отпусната помощ за правна защита. Това става служебно или по ваше искане, когато средствата ви са недостатъчни за покриване на разноските по делото. Преценката е на председателя на отделението, което разглежда допустимата жалба. Първата задача на съда е да определи дали жалбата е допустима, т.е дали тя отговаря на определените условия, посочени в ЕКЗПЧОС.

Ако ЕСПЧ установи нарушение на Конвенцията, той може да ви присъди обезщетение, което се състои от финансова компенсация за претърпените загуби при нарушаването на вашите права. Съдът може също така да изиска от държавата да възстанови разходите, направени от вас по делото. Ако ЕСПЧ установи, че не е налице нарушение на ЕКЗПЧОС, вие като жалбоподател няма да платите никакви допълнителни разходи (включително разходите, направени от държавата по делото).
Препоръчваме ви да ползвате адвокатска защита и съдействие както при подаване на жалби пред българските съдилища, така и при процедури пред ЕСПЧ.

Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат


В категории: Горещи новини , Кантора Десант

3
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
3
Данаил Лазаров
29.05.2016 11:44:42
0
0
Моля нека всеки да види от тези линкове тук по какъв престъпен и крайно несправедлив начин бях обвинен аз от второ РПУ на МВР-Варна от старши разследващ полицай М. К. по ДП № 1991/2013 г. и 1852/2013 г. чрез склоняване на свидетели да лъжесвидетелстват срещу мен от страна на ст. разследващ полицай М. К. и чрез подправени и фалшиви показания аз бях несправедливо обвинен от полицията и изправен пред съд, където бях признат за виновен, но сега малко преди края на обжалванията ми истината се разбра по моя случай и свидетелите си признаха писмено по делото как от полицията са ги карали да лъжесвидетелстват!

http://varna.topnovini.bg/node/706473

http://topnovini.bg/node/657593

https://www.facebook.com/%D0%9D%D0%B5%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%BE-%D0%BE%D0%B1%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-1795037870724852/
2
prizraka
18.03.2015 14:04:50
0
0
може много неща да ви присъди съда от страстбург ноо има едно но! тук от българия може да Ви се направи номер и да ви се изманипулира кореспонденцията! а може и съдия Кезада или колегите му въобще да не ви отговорят а да ви отговори светлана или БГ колегите и които са зависими от държавата която съдите и тя държавата като им каже какво да Ви отговорят няма да има съд.Може да ви поставят в България с измислено обвинение за тежко престъпление под НАБЮДЕНИЕ и готово нямате работа нямате доходи правят Ви се мизерии то наблюдението не може да бъде доказано понеже е тайно от вас и така ви навреждат че свят ви се завива!Правосъдието в българия се уговаря със обвинението и ви изфабрикуват едно хубаво дело юридическо обработено така,че да ви издоят финансофо и да ви тикнат зад решетките или на гробищата и готово правосъдието си свършило работата обвинението също и така се процедира в България! ето отворете Ю туб напишете на български според закона ПТП елените и гледайте този беден човек как са го въртяли години наред с измислено обвинение за ПТП акт за птп с невярно съдържание от кат отменен ноо обвинението скалъпява версия счупен ляв крак после десен крак ами пациента каво казав ляв или десен крак го боли? ами за какво е тогава съдебна медицина?айде спирам до тук защото има още много такива казуси дане говорим за трабанта от пловдивско 11 години съд накрая оправдан по повдигнатото тежко обвинение за измама с трабант ама живота на човека е разбит тотално и финансово и морално!
1
18.03.2015 13:51:39
3
1
[magician]
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки