Работният им ден


14 Декември 2013, Събота


6 декември (петък), 12.30 ч. В Народното събрание финансовият министър Петър Чобанов размахва заплашително пръст на студентите,


окупирали университетите с искане оставка на кабинета: „Бих посъветвал студентите да стоят малко по-встрани от политиката, особено когато са замесени в най-калната част от нея”. След това започва сам да хвали правителството: „Това е най-академичното правителство, което сме имали. Имаме чести срещи със студентите, не се притесняваме да общуваме с тях, напротив – те самите ни търсят“. Не обяснява  обаче дали не става въпрос за някакви „контрастуденти“, каквато е практиката на новата тройна коалиция, да се среща с групи, удобни на статуквото.

18.30 ч. Пламен Орешарски празнува Деня на банкера в столичния хотел „Шератон”. За пореден път е принуден да влезе през задния вход, защото протестиращи граждани вече го чакат пред сградата, за да го освиркат. Вече на самата официална вечеря премиерът се оплаква на сарафите от народното недоволство: „В отминалите години съм споделял празника с вас, макар и да не съм бил професионалист. Днес обаче има достатъчно основания за критики към мен, за да си приписвам още една – че съм банкер.“ След което Орешарски дълго увещава банкерите, че ще имат „пълната подкрепа на правителството.“

7 декември (събота), 11.00 ч. Наглостта на финансовия министър си получава заслуженото. Лекцията на Чобанов в Университета за национално и световно стопанство е прекъсната от „ранобудните“ студенти, които искат той да им обясни защо ги заплашва да не се месят в политиката. Министърът обаче подвива опашка и почти на бегом се изнася от аулата. На въпроса на младите хора как ще се връща милиардният заем той само измънква: „Ще се връща както винаги се е връщал“. Вероятно има предвид, че това ще стане от джоба на данъкоплатците.

9 декември ( понеделник), 1230 ч. Управляващите се опитват да измислят оправдание след ултиматума на Брюксел, че договорът за „Южен поток” трябва да се ревизира, защото не отговаря на европейското законодателство. Орешарски поучава журналистите в парламента: „Договорът за "Южен поток" с Руската федерация е сключен през 2008 г. и няма как да сме сбъркали сега.“

Външният министър Кристиан Вигенин пък размахва пръст на Европа: „Дали да има "Южен поток" не е въпрос, който Европейският съюз може да решава. На този етап ние нямаме притеснения. Сега сме на етап, когато трябва да се реализира строителството на „Южен поток“. Да не забравяме, че Русия може да ни осъди за "Южен поток", ако проектът не бъде изпълнен.“

10 декември (вторник), 14.00 ч. Безумията на властта около енергийния проект продължават. В устрема си да пазят руските интереси вместо българските, икономическият министър Драгомир Стойнев се оплита в лъжи и небивалици пред парламентарните репортери: „Споразумението е подписано през 2008 г. и всички държави са го подписали това споразумение, защо нямаше проблем тогава.” Пропуска да спомене обаче, че самият договор, подписан от кабинета през ноември, е в нарушение на европейските изисквания.

Вигенин не мирясва: „Защо никой досега не постигна това, което постигнахме ние, каква е гаранцията, че постигнатото от българската държава ще бъде постигнато и от друга страна член на ЕС.“
След това се опитва да хвърли вината на някого, обаче не за руската тръба, а кой знае защо – за проекта „Набуко“.

„Колко български правителства работиха за този проект и защо нямахме нужната подкрепа за реализиране на този проект?“, попита неизвестно кого Стойнев, след като проектът бе замразен заради проблеми с транспорта на газ от Каспийско море до Италия.

11 декември (сряда), 11.00 ч. Редовно заседание на кабинета.


В категории: Отблизо , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки