Египет изригна!


Египет изригна!
Джордж Сорос
05 Юли 2013, Петък


Преди повече от две години, когато започна „Арабската пролет“, направих едно проучване по налични информационни източници за това, кой стои зад тези събития. Тук ви предлагаме част от него:


„Десант”, 26 февруари 2011 г.
Честно казано, в началото не обърнах много внимание на прекалено явното съвпадение на революциите с нежни имена, проведени като спецоперации на Соросовото „Отворено общество” в Източна Европа и започналите бунтове в Магреба, бързо разпространили се в доста страни от арабския свят. Поне при повърхностен прочит нещата изглеждаха стихийни, подети от народните низини и движени, както обикновено в такива случаи, от студентите. В момента, в който реших да се разровя по-дълбоко, от разбълниканото блато тутакси завоня непоносимо на Сорос...

Ето какво изскочи от информационния поток, датата е 3 април 2010 г. :
„В Египет започна да излиза седмично списание, целящо да създаде комуникация между арабските блогъри, политици и властите по инициатива на египетска женска група, подкрепяна от американския милиардер Джордж Сорос. Седмичникът „Уасла” бе обявен като първото подобно издание в арабския свят, планиращо да публикува статии на блогърите, като начин да им се предостави по-широка аудитория. То се издава от Арабската мрежа за информация за човешките права и е на финансова издръжка на институт „Отворено общество”...
Кратко и ясно. 

Да си припомним кой стоеше в основата на протестите на площад „Тахрир”, довели до оттеглянето на Хосни Мубарак от президентския пост – да, това бяха същите тези египетски женски групи! Да се съсредоточим върху събитията в Египет, където е седалището на не просто най-голямата и най-стара ислямистка организация в мюсюлманския свят, но всъщност, царицата в кошара от джихаджисти и ислямски радикали – „Мюсюлмански братя”. Непрекъснато се говори за измислената от ЦРУ    „Ал Кайда”, но извън пропагандистката шумотевица около провокациите в доста ключови случаи, организирани от хора и служби, нямащи нищо общо с исляма, тъкмо „Мюсюлмански братя” е паякът, който плете глобалната паяжина на арогантна и радикална ислямска експанзия.

В един анализ от 2010 г. изнесох достатъчно факти с източник швейцарските спецслужби и прокуратура, които без капка съмнение доказват, че ислямският радикализъм, независимо под какви имена се подвизава, винаги има за източник египетските „Мюсюлмански братя“. Нещо повече, тайните инструкции на организацията наставляват да се създават нови филиали, да се прониква и овладяват съществуващи структури, но винаги да се прикриват следите към „Мюсюлмански братя“.
Какво става с тях в момента, в който в Египет се стигна почти до метеж и Мубарак трябваше да си отиде?

Да, те бяха на площада. Но така да се каже „изключиха говора на идеологията си”, както сполучливо се изразява професорът по международни изследвания от Тринити колидж Виджай Прашад. Техният лидер Гамал Насър заяви, че те са само малка част от протестите и че протестите са за Египет, а не за исляма. Без съмнение изключително хитра и ловка позиция.И е напълно аналогична на това, което аятоласите направиха по време на протестите през 1978-79 г. в Иран, когато изчакаха в сянка падането на шаха и след това заграбиха управлението.

Въпросът сега е, дали „Мюсюлманските братя” ще повторят изцяло същия сценарий? Фактите от последните седмици показват, че ако не се появи друга алтернатива, те ще вземат властта.


Към днешна дата (статията е редакционно приключена в четвъртък)

Да прескочим две години напред – какво стана в Египет, след нежната соросоидна „революция“?
Реторичен въпрос, естествено. Точно това, което коментирахме във вече далечната 2011-а. „Мюсюлмански братя“ докопаха властта в една от най-авторитетните арабски държави.
Но събитията от отминаващата седмица рязко промениха посоката и сега възникна въпросът – А ще успеят ли да я задържат?
Като се има предвид, че към ултиматума на армията се присъедини и полицията, бих казал, че е доста съмнително.

Да не забравяме, че репресивната машина в Египет си стои непокътната – още през 2006 година бюджетът за вътрешна сигурност в тази арабска страна надхвърля 1,5 милиарда долара; че Египет има 1,5 милиона полиция (в това число туристическата полиция, стандартно въоръжена с автомати „Калашников”), която е 4 пъти по многочислена от армията. И целият този репресивен монстър се финансира в голяма степен с ежегодната американска субсидия в размер на 1,3 милиарда долара.

И все пак отговорът дойде в сряда вечер – Армията в Египет свали президента Мохамед Морси като обяви, че назначава председателя на Конституционния съд Адли Мансур за временен министър-председател. Главнокомандващият въоръжените сили на Египет Абдул Фатах Ал Сиси обяви още, че назначава нови президентски избори.
Съгласно плана на военните, в страната ще бъде сформирано временно коалиционно правителство и комисия, която ще се заеме с организирането на предсрочни избори.
След изявлението на въоръжените сили, Морси определи случващото се като държавен преврат и призова гражданите на страната да не се подчиняват.  

Съветникът му  по комуникацията Ясер Хадара заяви, че Морси е прекарал срядата в нормална работа в един от президентските офиси в база на Републиканската гвардия в предградие на Кайро. Не е ясно обаче дали е свободен да напусне военната база, в която се намира в момента, и да се върне в двореца си, където прекара предишната нощ.
Свидетели съобщиха за „Ройтерс”, че военните са разпънали бодлива тела около военната база. По улиците са излезли танкове.

Според информация на „Франс прес” от силите за сигурност, на президента и на редица лидери на ислямисткото движение "Мюсюлмански братя"  е забранено да напускат страната в рамките на разследване за бягство от затвор през 2011 година.
 Представители на летището в Кайро потвърдиха, че им е било наредено да не позволяват пътуване на ислямистки представители, сред които са върховният водач на "Мюсюлманските братя" Мохамед Бадия и заместникът му Хайрат аш Шатер.

Напрежението в Египет ескалира, като сблъсъците между противници и поддръжници на президента Мохамед Морси продължават да взимат жертви на фона на отказа му да се оттегли от поста и заканата на армията, че е "готова да умре, защитавайки народа на страната си" от "терористи, радикали и глупци".
В сряда вечерта хиляди се събраха в Кайро, а се очакват многобройни демонстрации и в други градове в страната.

Морси и армията готови с кръв да се наложат

По-рано в сряда говорител на Морси заяви, че президентът смята, че е по-добре да умре "изправен като дърво", защитавайки легитимността на институцията си, отколкото да влезе в историята като някой, който е разбил надеждите на египтяните за демокрация. Морси не се е вкопчил във властта, увери говорителят Айман Али, след като президентът отхвърли призивите за оставка.

Морси заяви в телевизионно обръщение към нацията, че е законно избран и ще защитава с "цената на живота си" легитимността на президентския си пост, а армията обяви, че "е готова да умре, защитавайки народа на страната си" от "терористи, радикали и глупци".
В декларация президентството повтори, че президентът Мохамед Морси държи опозиционните партии отговорни за това, че са блокирали негова политическа инициатива. Тя предвижда сформиране на експертна група, която да подготови поправките към конституцията, приета през декември миналата година.

Политическото крило на управляващото движение "Мюсюлмански братя", Партията за свобода и справедливост (ПСС) отхвърли покана на военните за среща, часове преди изтичането на ултиматума, даден от въоръжените сили на Морси да изпълни исканията на протестиращите или да напусне.
ПСС е най-голямата формация в коалиционното правителство, а президентът Мохамед Морси е неин представител. "Вече не отиваме на срещи с никой. Имаме си президент и това е", заяви Уалид ал Хадад, един от лидерите на партията.

Хиляди демонстранти, настояващи за оставката на Морси, започнаха да се струпват на площад "Тахрир" в Кайро, в очакване на изтичането на ултиматума в 16.30 часа местно време (14.30 часа по Гринуич).
Министерството на вътрешните работи предупреди, че ще отговори "твърдо" на всякакво насилие.
Очаквано размириците в Египет доведоха до ръст на цената на петрола. Тя достигна 100 долара за барел за пръв път от септември, предаде „Асошиейтед прес”.

Плановете на военните и съмненията в революцията

Вестник "Ню Йорк таймс" коментира, че безизходицата заплашва да върне Египет в положението отпреди две години, когато генералите за първи път поеха властта от Хосни Мубарак и тласнаха страната в продължителен период на нестабилност и на нарастващо насилие.
Заканата на военните, че ще се намесят след изтичане на ултиматума, повдига въпроса дали египетската революция е изпълнила обещанието да постави началото на нова демокрация в сърцето на Арабския свят.

Отхвърлянето на ултиматума от страна на Морси и на “Мюсюлмански братя” пък възкресява кървавия призрак на 90-те години на миналия век, когато ислямистки групировки прибягваха до насилие, за да свалят тогавашното египетско управление, пише американското издание.
"Ню Йорк таймс" съобщава, че военните още преди речта на Морси, в която той отхвърли ултиматума им, са поели контрола върху държавния вестник "Ал Ахрам", за да представят на първата му страница плановете си за управление на страната.

На първо място те ще махнат Морси от президентския пост, за да отговорят на исканията на протестиращите. После ще отменят спорната нова конституция на страната и ще създадат комисия от експерти, която ще напише нов основополагащ документ.
Военните ще сформират временен президентски съвет с трима членове в него. Той ще бъде оглавен от председателя на Конституционния съд.

Военен ще бъде поставен начело на правителството в качеството му на временен премиер. Военните вече са поставили под домашен арест съюзници на „Мюсюлмански братя” и са издали заповеди за арести на всеки, който се противопоставя на техните решения.
Хората, които бъдат арестувани по силата на тези заповеди, ще бъдат съдени в специални трибунали, пише в. "Ню Йорк таймс", като се позовава на "Ал Ахрам".
В коментарна статия нюйоркският всекидневник посочва, цитиран от БТА, че „Мюсюлманските братя” преживяват най-тежката криза на доверието от 80 години насам. Това бързо падение е изненадващо, защото става дума за движение, което беше издигнато на власт само преди година.

В трета статия вестникът се спира върху реакцията на САЩ относно ситуацията в Египет. Според изданието тя е повторение на станалото преди две годни, когато Белият дом трябваше да се справя с друг атакуван от всички страни египетски президент (Хосни Мубарак), с военни и с гневна египетска младеж. Сега, както преди две години, Обама отново действа предпазливо, като се обади на Мохамед Морси в понеделник вечерта, за да му отправи призив, който не беше чак толкова различен от призива към Мубарак отпреди две години и половина, а именно да бъде сдържан и да позволи на протестиращите да изразят волята си мирно.

Това, което става в Египет не е съвсем ясно и контрастно очертано все още, но е принципно различно от турските протести, които са по-скоро опит за провеждане на външно инспирирана нежна революция – етап, през който Египет мина преди две години. Не е ясно дали американците стоят зад сегашните събития, но едно кратко съобщение от началото на седмицата, на което едва ли някой е обърнал внимание, гласеше, че шефът на обединените щабове на САЩ е разговарял по телефона с началника на ГЩ на египетската армия. С други думи, дори и да не стоят, са напълно в течение.

Предполагам, че следващите седмици ще ни дадат ясен отговор. Със сигурност обаче египтяните, които имаха десетилетия наред една светска държава, никак не са склонни да приемат шариата.



В категории: Международна политика , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
zad kulisite na honorar savetn
07.07.2013 14:47:59
0
0
i v egipet i v siria i v turzia i v balgaria mnogo hora imat interesi ot patovi situazii i protivopostavjane za da mogat da manipulirat horata po dobre
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки